more_horiz

Ustawa o dodatku węglowym. Piotr Kaleta: mam nadzieję, że znacząco poprawi sytuację finansową Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 09:29
- Musimy reagować, bo sytuacja związana z kryzysem na Ukrainie jest sytuacją bardzo dynamiczną, w związku z tym musimy zrobić wszystko, aby te decyzje związane z ulżeniem polskim obywatelom (...) były decyzjami szybkimi. Po to jest parlament i po to są komisje, aby reagować szybko - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (PiS). Gościem audycji był także Dariusz Wieczorek (Lewica). 

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. dodatku węglowego. Jego wysokość wyniesie 3 tys. zł i będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, gdzie źródłem ogrzewania są piece na węgiel. Minister poinformowała również, że "996,60 zł zostanie zlikwidowane i zastąpione 3 tys. bezpośredniego wsparcia w dodatku węglowym". Na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Kaleta oraz Dariusz Wieczorek rozmawiali o tym projekcie ustawy. 

"To znacząco poprawi sytuację finansową Polaków"

Przedstawiciel PiS zapytany o to, w czym lepsze są dopłaty od maksymalnej ceny węgla, która była początkowo proponowana w ustawie, powiedział, że jest to związane z kwestią szybkiego reagowania. - Nie wszystkie składy węgla w tej chwili wyrażały zainteresowanie tym, aby uczestniczyć w czymś takim, dlatego rząd nie mógł sobie pozwolić na to, aby tę sprawę odwlekać w czasie, ponieważ trzeba było reagować tu i teraz, szybko - wyjaśnił. 

Podkreślił, że ma nadzieję, iż jest to rozwiązanie, które przejdzie szybką ścieżkę legislacyjną w polskim parlamencie, ale będzie też ono pewnego rodzaju preludium do tego, co zapowiadał Jarosław Kaczyński, że jest to nie tylko dodatek, że nie są to tylko ceny, które zostały uchwalone przez polski parlament i przeszły tę ścieżkę legislacyjną nie tak dawno. 

- My musimy reagować, bo sytuacja związana z kryzysem na Ukrainie jest sytuacją bardzo dynamiczną, w związku z tym musimy zrobić wszystko, aby te decyzje związane z ulżeniem polskim obywatelom (...) były decyzjami szybkimi. Po to jest parlament i po to są komisje, aby reagować szybko - stwierdził. 

- Mam nadzieję, że zostanie to w tej chwili wprowadzone, a przede wszystkim będzie to rozwiązanie, które zdecydowanie poprawi sytuację finansową Polaków - podkreślił. 

"My wam zaufaliśmy"

Z kolei Dariusz Wieczorek powiedział, że "gdyby rząd rzeczywiście podejmował szybkie decyzje, to wiedziałby, co dzieje się na rynku węglowym już pół roku temu, wiedziałby, jakie są sygnały na koniec ubiegłego roku i miałby przygotowany bilans energetyczny węgla". 

W odpowiedzi na stwierdzenie, że pół roku temu nie było jeszcze embarga na węgiel z Rosji, powiedział, że "wszyscy wiedzą, iż w momencie, kiedy wybucha wojna 24 lutego będzie problem z gazem, węglem, czyli tym wszystkim, co importujemy z Rosji". 

- My jako opozycja zaufaliśmy wam wtedy, kiedy prezydent Duda z wielką pompą podpisywał tę ustawę, a jest ona po prostu bublem prawnym. Przecież nie da się kupować drożej, a sprzedawać taniej. Nikt tego nie będzie robił. Wy byliście pewni, że to zadziała. Ustawa nie weszła w życie, a wy już zmieniacie przepisy. Co tam jest wpisane w tej ustawie, jeszcze zobaczymy - powiedział gość PR24. 

Dodał, że "dziś jednak można powiedzieć jedną rzecz, a mianowicie taką, że mamy wrażenie, iż dokonuje się pewnego rodzaju oszustwo i nierówne traktowanie Polek i Polaków". 

Czytaj więcej: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:02 PR24_AAC 2022_07_20-08-07-54.mp3 Piotr Kaleta: mam nadzieję, że ustawa o dodatku węglowym znacząco poprawi sytuację finansową Polaków (Dwie strony/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Dorota Kania

Goście: Piotr Kaleta (PiS) i Dariusz Wieczorek (Lewica)

Data emisji: 20.07.2022

Godzina: 08:06

Zobacz także

Zobacz także