Dyrektor Instytutu Strat Wojennych: nie będziemy poddawać się w walce o reparacje
Dyrektor Instytutu Strat Wojennych profesor Konrad Wnęk powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że Polska nie będzie się poddawać w walce o reparacje wojenne od Niemiec. Podkreślił, że nasze władze będą starały się dotrzeć do zachodnich społeczeństw, a nie tylko do tamtejszych rządów.
2023-05-20, 20:16
- Zakończyliśmy wystawę w Paryżu, planujemy kolejną w Strasburgu, a w Niemczech kampanię - przygotowana jest już broszura i raport w języku niemieckim - przekazał dyrektor Instytutu Strat Wojennych.
Profesor Konrad Wnęk dodał, że kampania będzie szczegółowa, ponieważ raport trafi do członków Bundestagu, ale też różnych wpływowych instytucji naukowych. - Żeby w swoim własnym języku przeczytali o skali bezprawia, morderstw, gwałtów, które zostały popełnione w czasie II wojny światowej. Przesyłamy także zdjęcia - wskazał.
Elitobójstwo
Gość audycji opowiedział też o polskich zniszczeniach wojennych. Jak wskazał, straty można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich były ubytki, które można oszacować ekonomicznie - w tym straty materiale, a także osobowe.
Drugą są straty dziedzictwa narodowego, które nigdy nie zostały prawidłowo oszacowane, ponieważ nie da się tego zrobić w odpowiedni i rzetelny sposób. - Podobnie jak i tzw. elitobójstwo, które miało miejsce od początku wojny. Ono też jest nie do oszacowania w sensie finansowym. Dlatego, że Polska utraciła elity i one nie mogły odbudowywać kraju i nauczać kolejnych pokoleń w zakresie kultury, sztuki czy nauki. Tak że były to ogromne straty niematerialne, które nie są w żaden sposób policzalne - powiedział.
REKLAMA
Straty wojenne
Zapytany o to, czy da się odbudować przerwany ciąg, który składał się z wielu pokoleń inteligencji polskiej, gość audycji wskazał, że pewnym jest wystąpienie luki pokoleniowej. - Ona już jest widoczna, chociażby, gdy spojrzymy na nauczycieli akademickich. To pokolenie, które przetrwało wojnę wymiera i w zasadzie mamy już do czynienia z pewną luką - nawet nie tyle liczbową, ile luką przekazywania pewnych wartości, tradycji i ciągłości intelektualnej elit naszego kraju - wskazał.
Ekspert podkreślił też, że elitobójstwo pozwoliło na łatwiejszą sowietyzację narodu. Zaznaczył, że był to krok, który stanowił o tym, że trzeba było stworzyć nowe elity komunistyczne, które były zupełnie innego pochodzenia i kierowały się inną ideologią pochodzącą z ZSRR.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
Prowadziła: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Konrad Wnęk (dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. J. Karskiego)
Data emisji: 20.05.2023 r.
REKLAMA
Godzina emisji: 19.06
ng/PR24/IAR
Polecane
REKLAMA