more_horiz
Historia

Fryderyk Barbarossa - błędny cesarz

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 05:35
- Był ostatnim cesarzem uniwersalnego Cesarstwa Rzymskiego w starym typie - mówił o Barbarossie prof. Wojciech Fałkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".
Fryderyk Barbarossa i jego synowie króla Henryka VI i książę Fryderyk VI.
Fryderyk Barbarossa i jego synowie króla Henryka VI i książę Fryderyk VI.Foto: Wikipedia/domena publiczna

10 czerwca 1190 roku Fryderyk Barbarossa utopił się w rzece Selef podczas III wyprawy krzyżowej.

Paneuropejski władca

Królem Niemiec został w 1152 roku. Dzięki poparciu książąt niemieckich i ugodzie z papieżem Eugeniuszem III Fryderykowi udało się sięgnąć po diadem cesarski w 1155 roku. Jako cesarz uważał się za zwierzchnika pozostałych władców Europy: ingerował m.in. w obronie interesów Wladysława Wygnańca.

Spór z papieżem

Rządy Fryderyka nie były pasmem samych sukcesów. Władca Niemiec popadł w konflikt z kolejnymi papieżami - rozgorzał ponownie o spór nadrzędną rolę w świecie chrześcijańskim. Punktem zapalnym był incydent na sejmie Rzeszy Besançon.

- Na sejmie tym był między innymi legat papieski, który stwierdził w imieniu papieża, że papież jest wyższą władzą od cesarza, bo to on nakłada koronę na głowę cesarzowi - mówił prof. Marek Barański, który wcielił się w rolę oskarżyciela w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

Tym legatem był późniejszy papież Aleksander III.

Dwa kraje niemieckie

Ciągłe spory z papiestwem o dominację nad światem chrześcijańskim i próby podporządkowania sobie silnych miast włoskich odwracały uwagę Fryderyka od Niemiec. Wykorzystał to ambitny książę Saksonii Henryk Lew, który przejął faktyczną kontrolę nad północnymi Niemcami. Zdaniem prof. Barańskiego, za czasów Barbarossy o mało nie doszło do trwałego podziału kraju.

- Północne i południowe Niemcy różniły się gospodarczo, różniły się językowo i do dziś się różnią: Niemiec z południa ma trudności w rozmowach z Niemcem z północy, różniły się kulturalnie, miały własną tradycję - mówił historyk.

Konfrontację wygrał Fryderyk i Henryk został skazany na banicję.

Przypadkowy koniec władcy

W 1187 roku Fryderyk zorganizował krucjatę w celu odzyskania Jerozolimy. Była to trzecia wyprawa europejskiego rycerstwa do Ziemi Świętej. Poza cesarzem, wzięli w niej udział królowie Anglii Ryszard Lwie Serce i Francji Filip II August. Fryderykowi marzyło się zwycięstwo nad ambitnym wodzem muzułmańskim Saladynem. Barbarossa nigdy nie dotarł do Ziemi Świętej: utonął 10 czerwca 1190 w rzece Salef podczas przeprawiania się przez nurt w pełnej zbroi. Zdaniem prof. Wojciecha Fałkowskiego Barbarossę zgubiło oddanie etosowi rycerskiemu.

- Chciał być wielkim władcą i wielkim rycerzem - mówił mediewista. - Nie da się być i jednym i drugim.


Posłuchaj
14:06 fryderyk i barbarossa___1437_01_iv_tr_0-0_1081107631f5b567[00].mp3 Audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" z udziałem prof. Marka Barańskiego i prof. Wojciecha Fałkowskiego

 

bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem