more_horiz
Historia

76. rocznica wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą. Co by było, gdyby spadła na Warszawę? [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 05:54
O godzinie 8.15 rano 6 sierpnia 1945, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili na Hiroszimę bombę atomową. Miasto zamieniło się w ruinę. Co by się stało, gdyby podobna tragedia dotknęła Warszawę?
Ruiny Hiroszimy, 18 lipca 1945 r.
Ruiny Hiroszimy, 18 lipca 1945 r.Foto: PAP

Na japońskie miasto spadła z wysokości 9470 metrów bomba uranowa nazwana "Little Boy". Eksplozja nastąpiła na wysokości 580 metrów nad centrum miasta. W ciągu kilku sekund zginęło blisko 80 tysięcy mieszkańców miasta. Temperatura 3500 stopni Celsjusza sprawiła, że przez kilka godzin wybuchały kolejne pożary.

Co by się stało, gdyby podobna bomba eksplodowała nad Pałacem Kultury i Nauki w centrum Warszawy?

Teren w promieniu ok. kilometra od eksplozji zamieniłby się w pustynię. Siła temperatura, fala uderzeniowa i płomienie zniszczyłyby przytłaczającą większość zabudowań. Zniszczone zostałoby niemal wszystko od Politechniki po Ogród Saski. Na tym obszarze zginęłoby ok. 90 proc. mieszkańców. 

W odległości od 1 km do 1,5 km zniszczenia również byłyby znaczne. Zrujnowana byłaby większość znanych warszawskich budynków i atrakcji: Teatr Wielki, Pałac Prezydencki, Park Ujazdowski. Tutaj zginęłoby ok. 70 proc. mieszkańców. 

W promieniu 5 kilometrów od eksplozji większość budynków zostałaby zniszczona. Fala uderzeniowa zerwałaby dachy i skruszyła mury budynków. Naruszone zostałyby fundamenty. Część zabudowań zamieniłaby się w gruzowisko. W takim stanie znalazłyby się Żoliborz, Bemowo, Wola, Ochota, Mokotów, Ursynów. 

Od 5 do 20 kilometrów od eksplozji - czyli na terenie m.in. Legionowa, Piaseczna, Wołomina i Otwocka -  powypadałyby szyby w oknach. 

Warto nadmienić, że skutki eksplozji bomby porównywalnej z "Little Boyem", który spadł na Hiroszimę, byłyby relatywnie mniejsze, niż w japońskim mieście 74 lata temu. Hiroszima i Nagasaki były miastami o niskiej, głównie drewnianej zabudowie. W dużej części miasto zostało strawione przez szalejące po eksplozji pożary, które przybrały postać tzw. burzy ogniowej - żywiołu, którego nie można opanować. Betonowa zabudowa Warszawy prawdopodobnie lepiej zniosłaby eksplozję. 

Zobacz infografikę:

p

bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem