more_horiz
Historia

Seweryn Krajewski. Niewielu jest tak wybitnych

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 05:35
Urodził się 3 stycznia 1947 roku i dzisiaj Seweryn Krajewski obchodzi swoje 74 urodziny. Traf chciał, że zespół, z którym święcił swoje wielkie tryumfy – Czerwone Gitary – został założony też 3 stycznia, ale w 1965 roku, kiedy Seweryn Krajewski miał 18 lat. On dołączył do zespołu dopiero w grudniu.
Seweryn Krajewski, 1991 rok
Seweryn Krajewski, 1991 rokFoto: Zenon Zyburtowicz/FOTONOVA

"Nie zadzieraj nosa" - on, jako jeden z nielicznych, mógłby to robić, bo miał ku temu rzeczywiste powody – niewielu jest tak wybitnych twórców i wykonawców w historii polskiej muzyki rozrywkowej. A jednak tego nie robił – wziął sobie do serca słowa jednego z wielu jego przebojów.

Za treść tego artykułu mogłyby służyć tytuły jego licznych przebojów. Tyle ich było, że wypełniłyby kilka stron tekstu. Większość z nich znana była w całym kraju i uwielbiana nie tylko przez młodzież. Z jego kompozycji niezapomniane są: "Nie zadzieraj nosa", "Takie ładne oczy", "Anna Maria", "Gondolierzy znad Wisły", "Tak bardzo się starałem", "Dozwolone od lat 18", "Płoną góry, płoną lasy" czy "Ciągle pada". W tym, co robił, zawsze był perfekcjonistą – i jako kompozytor, piosenkarz czy multiinstrumentalista.

Posłuchaj
03:46 Seweryn Krajewski cz.1 (Szablowska - Jedynka) Z Sewerynem Krajewskim o tym, co znaczą dla niego nagrody, rozmawiała Maria Szabłowska. (PR, 21.05.2010)

 

Posłuchaj
02:05 Seweryn Krajewski cz.3 (Szablowska - Jedynka) Ile piosenek skomponował Seweryn Krajewski i przebiega proces tworzenia - Seweryn Krajewski mówił w rozmowie z Marią Szabłowską. (PR, 21.05.2010)

 

Urodził się w Nowej Soli, ale dorastał i mieszkał w Trójmieście (Sopot). Od 1961 roku uczęszczał do liceum muzycznego w Gdańsku, które ukończył w klasie skrzypiec. Mimo klasycznego wykształcenia uwielbiał grać na gitarze i śpiewać, udzielając się w młodzieżowych zespołach muzycznych tamtego okresu. W grudniu 1965 roku dołączył do Czerwonych Gitar – jednego z najpopularniejszych zespołów bigbitowych w Polsce. Wspólnie z założycielami, Jerzym Kosselą i Krzysztofem Klenczonem, śpiewali głównie swoje kompozycje. W ciągu pierwszych pięciu lat działania zespołu odnieśli największe sukcesy.

Już debiutancki album "To właśnie my" (1966) sprzedał się w liczbie 160 tysięcy egzemplarzy. Kolejna płyta – "Czerwone Gitary 2" (1967) – sprzedała się w rekordowej liczbie 240 tysięcy egzemplarzy, a Seweryn Krajewski na festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski. Kolejny krążek także święcił tryumfy – "Czerwone Gitary 3" (1968) sprzedały się w 220 tysiącach płyt, a grupa w Opolu otrzymała pierwsze wyróżnienie za piosenkę "Takie ładne oczy". Była też nagroda MIDEM w 1969 roku, na równi z The Beatles.

W latach siedemdziesiątych, już tylko z Krajewskim, zespół wiele koncertował – głównie w kraju i w krajach zaprzyjaźnionych. Wydawał także kolejne płyty. W kolejnym dziesięcioleciu zniknął z polskiej estrady, koncertował głównie w USA, NRD i ZSRR. W roku 1997 Seweryn Krajewski odszedł z zespołu, co nie skończyło ani jego kariery, ani kariery Czerwonych Gitar.

Przez ten cały czas tworzył niepowtarzalne utwory, komponował piękne piosenki i muzykę do wielu filmów, występował i nagrywał z wieloma znanymi wykonawcami. Wśród jego dokonań wymienić trzeba choćby ballady do słów Agnieszki Osieckiej, muzykę do filmów "Och, Karol", "Kochankowie mojej mamy", "Kogel-mogel" i "Kogel-mogel II", również do seriali "Jan Serce" i "Kopciuszek".


Posłuchaj
04:29 Seweryn Krajewski cz.4 (Szablowska - Jedynka) O Agnieszce Osieckiej i tekstach piosenek napisanych dla Seweryna Krajewskiego. (PR, 21.05.2010)

 

Komponował także przeboje dla innych wykonawców – Ireny Jarockiej, Ireny Santor Urszuli Sipińskiej, Krzysztofz Krawczykz czy Maryli Rodowicz (m.in. nieśmiertelny w jej wykonaniu utwwór "Niech żyje bal"). Jego utwory wykonywała także Edyta Gepert, a z Andrzejem Piasecznym wspólnie koncertował i wydał płytę "Na przekór nowym czasom – live", która to płyta odniosła ogromny sukces i uzyskała miano platynowej. Komponował także muzykę do wierszy Karola Wojtyły.


Posłuchaj
03:11 Seweryn Krajewski cz.5 (Szablowska - Jedynka) O komponowaniu piosenek dla Ireny Santor, do których słowa napisał Wojciech Młynarski - rozmowa Marii Szabłowskiej z Sewerynem Krajewskim,. (PR, 21.05.2010)

 

Natomiast rok 2011 okazał się znaczący pod względem wyróżnień: otrzymał Nagrodę Muzyczną "Fryderyk", został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", otrzymał statuetkę na Gali Wiktorów 2011, a także Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego - "Mateusz".

Mamy nadzieję, Panie Sewerynie, że to jeszcze nie koniec Pana sukcesów i że jeszcze niejeden utwór ucieszy nasze uszy, ukoi umysły, ukołysze serca. Dziękujemy serdecznie za to, co do tej pory i prosimy o więcej. Sto lat!

PP

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem