more_horiz
Historia

"Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd zmierzamy". Premiera filmu o bohaterce "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:40
9 listopada 2021 roku odbędzie się premiera filmu dokumentalnego p.t: "Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd zmierzamy" w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego. To obraz pokazujący niezłomną bohaterkę "Solidarności" od dzieciństwa na Ukrainie, poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do tragicznej śmierci w Smoleńsku.
Anna Walentynowicz -  Stocznia sierpień 80 fot. Stanisław Markowski
Anna Walentynowicz - Stocznia sierpień 80 fot. Stanisław Markowski Foto: mat. prasowe

Jak zapewniają twórcy, film opiera się na trzech głównych liniach narracyjnych splatających się w żywą i ciekawą opowieść, w której losy prostej dziewczyny z Kresów splatają się w sposób niebanalny z historią.


Anna_Walentynowicz_1200x660.jpg
Anna Walentynowicz - zobacz serwis specjalny

Wątek pierwszy mówi o najważniejszych wydarzeniach z życia prywatnego i zawodowego Anny Walentynowicz, o jej pracy - spawaczki i suwnicowej, o działalności w Lidze Kobiet. W końcu lat 70. Walentynowicz działa w WZZ Wybrzeża, za co została usunięta z pracy. W jej obronie wybucha strajk Sierpnia ‘80. Mimo, że jest jednym z przywódców "Solidarności", zostaje zmarginalizowana przez Wałęsę. Lata 80. to działania antykomunistyczne i pobyty w więzieniu. Przeciwniczka Okrągłego Stołu i III RP, skazana na polityczny niebyt, jej renesans nastąpił za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Drugi wątek to podróż syna i wnuka bohaterki na Ukrainę i odkrywanie prawdy o pochodzeniu Anny Walentynowicz i własnych korzeniach. Wątek trzeci opowiada o tym, jak syn i wnuk, dwa lat po tragicznej śmierci Bohaterki w katastrofie smoleńskiej, muszą zmierzyć się z poszukiwaniem zwłok matki i babci, by zgodnie z wolą zmarłej, pochować ją w grobie obok ukochanego męża. Poszukują jej zwłok, a także prawdy o niej. Dlatego też film jest w dużym stopniu opowieścią o Januszu i Piotrze Walentynowiczach.


Syn i wnuk Anny Walentynowicz. Kadr z filmu. 
Syn i wnuk Anny Walentynowicz. Kadr z filmu. Fot. mat. prasowe

Film powstawał na przestrzeni ponad 20 lat. Realizatorzy od 2000 roku towarzyszyli z kamerą Annie Walentynowicz w jej działaniach na rzecz Polski. Później byli świadkami doświadczeń jej syna i wnuka w czasie peregrynacji zwłok matki i babci po Polsce w 2012 roku oraz ich podróży w 2014 roku na polskie Kresy, gdzie urodziła się Anna Walentynowicz. Wracali tam z kamerą jeszcze kilka razy.


Ola i Katia - siostry Anny Walentynowicz. Kadr z film. Fot.: mat. prasowe
Ola i Katia - siostry Anny Walentynowicz. Kadr z film. Fot.: mat. prasowe

Producentem filmu jest Studio Filmowe Dr Watkins. Mecenasem obrazu jest PKN Orlen. Produkcja jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

mat. prasowe/bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem