more_horiz
Historia

Kto się krył pod pseudonimem "Bolesław Prus"? "On całe życie tajniaczył"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 06:01
– W stereotypowym obrazie tego pisarza, poczciwego, dobrego serca, gubi się cała jego komplikacja wewnętrzna – podkreślał prof. Andrzej Makowiecki, opowiadając o autorze "Lalki". Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl Foto: PR/Grzegorz Lipiński

Prus.polskieradio.pl – serwis przygotowany z okazji 175. rocznicy urodzin znakomitego pisarza – składa się z dwóch równorzędnych części: poświęconej biografii Aleksandra Głowackiego (bo tak w istocie nazywał się Bolesław Prus) oraz jego twórczości.

To spojrzenie z dwóch stron na autora "Lalki" opiera się na fakcie, o którym po wielokroć mówili przed radiowym mikrofonem znawcy: biografia Aleksandra Głowackiego jest wciąż mało znana, pisarz niechętnie się odsłaniał, ale jednocześnie – w swoich książkach pozostawił wiele ukrytych śladów życiowych doświadczeń.

Dlaczego, jak mówiła prof. Ewa Paczoska w jednym z prezentowanych w serwisie nagrań, "Prus robił wszystko, by swoją biografię przed nami utaić"? Dlaczego "całe życie tajniaczył"? W jakim sensie stanowił – jako osoba zmagająca się z różnymi fobiami, a jednocześnie tworząca z takim rozmachem – zagadkę już dla sobie współczesnych? Między innymi odpowiedzi na te pytania znajdzie użytkownik serwisu prus.polskieradio.pl.

***
Prof. Ewa Paczoska dla Polskiego Radia: "Prus chciał się odciąć od Głowackiego i zacząć nowe życie"

***

Tadeusz Boy-Żeleński, tłumacz i publicysta, w wygłoszonym przed radiowym mikrofonem 19 maja 1937 roku szkicu literackim mówił: "Prus poczciwy, Prus gołębiego serca, Prus społecznik, Prus dickensowski – oto obraz pisarza najczęściej przekazywany jakby w utrwalonej kliszy. Może i był tym wszystkim, ale to pewna, że to nie jest cały Prus".

Próbą pokazania Aleksandra Głowackiego/Bolesława Prusa w szerszej, nieupraszczającej perspektywie jest właśnie serwis prus.polskieradio.pl.