Polska trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych

2021-01-13, 12:12

Polska trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Zaznaczono, że w 2020 roku PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych o wartości prawie 40 mld zł.

Jak czytamy w informacji podsumowującej działania PAIH w 2020 roku, łączna wartość wspieranych przez Agencję projektów zbliżyła się do 9 mld euro.

Dodano, że COVID-19 nie zatrzymał również polskich eksporterów, którzy z pomocą Agencji wkroczyli na nowe, globalne rynki.

Inwestycje warte prawie 40 mld zł

Jak zaznacza cytowana w informacji p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska, Agencja pracuje obecnie nad nowymi narzędziami wsparcia i przygotowuje się na różne scenariusze związane z pandemią.

Wskazała, że do końca 2020 roku PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych, których łączna wartość była o prawie 10 proc. wyższa w stosunku rocznym i wyniosła ponad 8,5 mld euro (tj. prawie 40 mld zł).

W Polsce najwięcej inwestują przedsiębiorcy z Korei Południowej oraz USA

Pod względem wartości inwestycji - jak czytamy - największymi graczami są m.in. Korea Południowa i Stany Zjednoczone.

Najwięcej projektów dotyczy branży nowoczesnych usług dla biznesu (44), elektromobilności (18) i branż motoryzacyjnej oraz R&D (po 15).

Zaznaczono też, że jeśli chodzi o projekty, które ulokowały się w Polskiej Strefie Inwestycji w pierwszej połowie 2020 roku, za 75 proc. całkowitej ich liczby odpowiadały polskie firmy.

Polska trzecią w Europie lokalizacją dla inwestycji zagranicznych

Napisano, że najbardziej intensywny, obfitujący w rozmowy z inwestorami zagranicznymi był ostatni kwartał 2020 r.

"Zgodnie z danymi fDi Markets, Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych.

Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku w naszym kraju ogłoszono ponad 300 projektów greenfield; więcej niż w Hiszpanii i Francji" – zaznacza Ciurzyńska.

Dodaje, że Polskę wyprzedzają jedynie Wielka Brytania i Niemcy. Wskazuje, że inwestycje te pochodzą głównie z trzech źródeł: branży elektromobilności, odnawialnych źródeł energii i szeroko rozumianego sektora IT.


Powiązany Artykuł

miasto1200.jpg
Czym Polska przyciąga inwestorów zagranicznych? Mniejsze koszty pracy już nie są decydujące

Pandemia ograniczyła inwestycje na świecie

Powołując się na dane UNCTAD, PAIH zaznacza, że z powodu pandemii globalne przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych spadły w 2020 roku o 49 proc. względem analogicznego okresu w 2019 roku. Prognozowane odbicie ma nastąpić dopiero w roku 2022.

"Pandemia spowodowała wyhamowanie inwestycji, szczególnie pod koniec I kwartału 2020 roku. Powodem tego zjawiska była w dużej mierze niepewność inwestorów, a także ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się" - napisano.

PAIH zachęca inwestorów zagranicznych wirtualnie

Wskazano, że w odpowiedzi na pandemię, PAIH wdrożyła do swojej oferty nowe rozwiązania; wprowadzono m.in. całodobową infolinię i wirtualne wizyty lokalizacyjne.

- Kilka firm z sektora BSS podjęło decyzję o ulokowaniu inwestycji w Polsce, mimo że przez pandemię inwestorzy nie mogli przyjechać do kraju osobiście. Wszystko odbyło się zdalnie - mówi Monika Grzelak z Centrum Inwestycji PAIH.

Dodaje, że w przypadku branży usługowej jest to o tyle łatwe, że standard powierzchni biurowej klasy A jest taki sam na całym świecie.

Zaznacza jednak, że podjęcie decyzji o inwestycji na odległość jest bardzo trudne.

- Nasze działania dopasowujemy jednak do obecnych warunków. I widzimy efekty w postaci decyzji kolejnych inwestorów – wskazuje.

Napisano, że w 2020 roku na koncie PAIH było 58 zakończonych projektów (w porównaniu do 56 w roku 2019). Ich wartość to ponad 2,7 mld euro (tj. ponad 12 mld zł).

PAP, jk

 

Polecane

Wróć do strony głównej