Związek się opłaca - także finansowo

80 proc. Polaków będących w związkach potwierdza, że bycie w relacji korzystnie wpływa na domowy budżet. Średnie miesięczne oszczedności wynikające ze wspólnego życia, a tym samym dzielenia kosztów z najbliższą osobą, wynoszą 388 złotych.

2018-04-19, 10:12

Związek się opłaca - także finansowo
W polskich związkach wciąż widoczny jest tradycyjny model, w którym to mężczyzna jest głównym żywicielem rodziny.Foto: PIXABAY

W raporcie platformy MAM „Ile kosztuje miłość w Polsce” zapytano ponad 1000 Polaków o kwestie związane z finansami i miłością.

Co się opłaca?

Wyniki badania pokazują jednoznacznie, że zdecydowanie bardziej opłaca się wspólne życie, ale pod warunkiem, że związek jest już na etapie wspólnego mieszkania i współdzielenia kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego z ukochanym lub ukochaną. Prawie 80 proc. Polaków w relacjach damsko-męskich potwierdziło, że stały związek wiąże się z oszczędnościami. I są to całkiem pokaźne kwoty.

Średnie miesięczne oszczędności wynikające ze wspólnego życia, a tym samym dzielenia kosztów z najbliższą osobą, to aż 388 złotych. Dla 16% związków w kieszeni każdego z partnerów zostaje ok. 1000 złotych, dla 1 na 10 par - nawet kilka tysięcy.

Gdzie największe oszczędności?

Z badania wynika, że koszty wspólnego życia, które dzielą między sobą to m.in. podstawowe comiesięczne opłaty. I to właśnie ta kategoria pozwala generować największe oszczędności. Najczęściej współdzielone w związkach są kolejno: opłaty za nośniki energii (prąd, gaz), opłaty za usługi telekomunikacyjne (internet, telefon, telewizję) oraz opłaty czynszowe. W około 3⁄4 związków współdzielone są również koszty codziennych zakupów (np. jedzenie, chemia i kosmetyki).

REKLAMA

44 proc. stałych związków rozkłada równomiernie na obu partnerów koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. W przypadku 39 proc. par posiadających wspólny budżet większość comiesięcznych wydatków jest po stronie jednego partnera. Często wynika to z większych zarobków jednej ze stron. Dla 17 proc. par wszystkie koszty wspólnego życia ponosi jedna osoba.

Dominuje model tradycyjny

Co ciekawe w polskich związkach wciąż widoczny jest jeszcze tradycyjny model, w którym to mężczyzna jest głównym żywicielem rodziny. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że model ten występuje częściej u starszych respondentów oraz par mieszkających poza dużymi miastami.

Większość, bo aż 73 proc. Polaków wspólnie planuje i podejmuje decyzje związane z wydatkami. 44 proc. badanych przez platformę MAM posiada wspólne konto bankowe z partnerem lub partnerką, a 29 proc. planuje mieć je w najbliższej przyszłości. 27 proc. respondentów biorących udział w badaniu „Ile kosztuje miłość w Polsce”, preferuje rozdzielność finansową w związku i samodzielnie podejmuje decyzje o wydatkachnie ma również, ani nie planuje w najbliższym czasie wspólnego konta ze swoim partnerem bądź partnerką.

Razem czy osobno?

Można zatem podsumować, że osoby w związkach w Polsce mają dość zasadnicze podejście do finansów - wolą wspólnie zarządzać domowym budżetem, planować wydatki, podejmować ważne decyzje i odkładać pieniądze. Ci, którzy wybierają opcję „zdecydowanie osobno” - stawiają na pełną rozdzielność majątkową, osobne konta i dzielenie wydatków równo na każdego partnera.

REKLAMA

ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej