X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski program dotyczący ulg w spłacie podatków zaakceptowany przez KE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 17:20
Polska uzyskała zgodę KE na zastosowanie pomocy państwa, określonej w programie "Polskie środki antykryzysowe - COVID-19", o którym mowa w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hadrian/ Shutterstock

Przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25%, mogą skorzystać z ulg w opłacaniu podatków. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty.

Oznacza to możliwość udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom w celu przeciwdziałania gospodarczym efektom COVID-19.

Dla kogo pomoc?

Z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają trudności z terminowym opłacaniem podatków z powodu epidemii koronawirusa. Poprzez złożenie do właściwego organu podatkowego wniosku, mogą starać się o:

  • odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty;
  • odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.
biznes1200.jpg
Prezes PFR: jeżeli Komisja Europejska zaakceptuje założenia Tarczy Finansowej 2.0, pomoc dla firm będzie wypłacona po 15 stycznia

Zasady udzielania pomocy publicznej

Wsparcie może być udzielone podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą, u którego nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu przypadającym po 31 stycznia 2020 r. w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Możliwość zastosowania ulgi (odroczenie, raty) dotyczy podatku, którego termin płatności upływa po 31 grudnia 2019 r. i zaległości podatkowej powstałej po 31 grudnia 2019 r.

Przedsiębiorca składając do właściwego organu podatkowego wniosek o udzielenie ulgi i informacje potwierdzające spadek obrotów, powinien dołączyć uproszczony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków.

Pomoc musi być udzielona przed 30 czerwca 2021 r., a termin odroczenia lub spłaty ostatniej raty nie może być późniejszy niż 31 grudnia 2022 r.

Co istotne, pomoc nie jest objęta limitem, ani nie podlega kumulacji z inną pomocą udzielaną na podstawie Komunikatu Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19.

restauracja koronawirus stock.jpg
Eksperci: wszystkim firmom, a szczególnie tym małym trzeba pomagać

Wartość pomocy została określona szacunkowo w decyzji KE na 264 mln EUR (ok. 1,2 mld zł).

Pozostałe ulgi bez zmian

Niezależnie od pomocy z programu „Polskie środki antykryzysowe - COVID-19”, możliwe jest wnioskowanie, na dotychczasowych zasadach, o udzielanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, które nie stanowią pomocy publicznej albo stanowią pomoc de minimis.

Podatnicy (nie tylko przedsiębiorcy) mogą wnioskować o:

  • rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z)
  • umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M)
  • odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z)

Na czas epidemii, zrezygnowano z opłaty prolongacyjnej z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków i zaległości podatkowych, które są dochodem budżetu państwa.

Wnioski o udzielenie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych z powołaniem okoliczności pandemii są rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Ministerstwo Finansów, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozszerzenie tarczy 6.0 o nowe branże. Znamy propozycje senackich komisji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:43
Rozszerzenie zakresu tarczy 6.0 o pomoc dla kolejnych branż, m.in. firm cateringowych i agencji reklamowych zaproponowali senatorowie z komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PFR: jeżeli Komisja Europejska zaakceptuje założenia tarczy finansowej 2.0, pomoc dla firm będzie wypłacona po 15 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 17:30
Tarcza finansowa 2.0 dotyczy 38 branż najbardziej dotkniętych drugą falą koronawirusa. W wielu przypadkach przewidziane jest częściowe lub całkowite umorzenie subwencji, jeśli firmy zachowają zatrudnienie, a mogą udokumentować spadek przychodów przynajmniej na poziomie 30 proc. w porównaniu do 2019 roku - powiedział Paweł Borys, prezes PFR w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: dzisiejsze ulgi w składkach na ZUS dla pracowników kultury to ryzyko niskich emerytur w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 13:00
Pomoc finansowa dla branży kultury i rozrywki jest potrzebna, ale zasada niepobierania składek na ZUS spowoduje, że emerytury tych pracowników będą jeszcze niższe. Warto więc pomyśleć raczej jak uporządkować ten system, szczególnie że sytuacja na rynku pracy się zmienia, elastycznych form zatrudnienia jest coraz więcej i pewnie po koronakryzysie ich nie będzie – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wszystkim firmom, a szczególnie tym małym trzeba pomagać

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 11:11
- Kluczowe pytanie na teraz jest takie, czy firmom dotkniętych pandemią COVID-19 pomagać udzielając im wsparcia finansowego, czy też dawać im szansę zarabiania. Na ten moment właściwsze jest pomaganie, instrumenty do tego zaproponowane są w Tarczy Finansowej 2.0 - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW. 
rozwiń zwiń