Pierwsza dostawa propanu w gazoporcie w Policach. Niedługo finał wielkiej inwestycji

2022-12-22, 15:15

Pierwsza dostawa propanu w gazoporcie w Policach. Niedługo finał wielkiej inwestycji
Wpłynięcie gazowca do Portu Morskiego Police z pierwszą dostawą propanu. . Foto: twitter/Grupa Azoty

22 tys. ton propanu do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu dotarło do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach (woj. zachodniopomorskie) w ramach inwestycji Polimery Police. Projekt obejmuje m.in. budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego.

- Zrealizowana dostawa propanu potwierdza, że budowa nowej fabryki Polimery Police wchodzi w finalną fazę inwestycji. Całościowy postęp prac wynosi już ponad 98 proc., a przeładowanie propanu do zbiornika usytuowanego w nowym polickim gazoporcie należy traktować jako symboliczny początek kończenia budowy nowego kompleksu chemicznego - przekazał prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Potrzebne surowce

Jak dodał, "start tej inwestycji jest niemożliwy bez surowców". - Propan w tych nowych zbiornikach, w tym naszym nowym gazoporcie, jest niezbędny do tego, żeby rozpocząć testy, które już w następnych miesiącach będą pozwalały pochwalić się produkcją w Policach polipropylenu - wskazał.

Projekt Polimery Police realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze.

Fundament rozwoju polskiej branży przetwórstwa

Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji - propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki - dwa na propan o pojemności 40 tys. m sześc. każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m sześc.

- Dla mnie to jest fundament rozwoju polskiej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Rocznie Polska importuje 800 tys. ton polipropylenu. W czasach COVID-u okazało się, że w wielu przypadkach tego polipropylenu zabrakło np. na maseczki, stroje ochronne, rurki, wenflony itp. To było ogromne wyzwanie ze względu na zagrożenie pandemiczne, z jakim musieliśmy sobie poradzić - powiedział prezes Grupy Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński.

Kluczowy materiał w wielu dziedzinach przemysłu

- Polipropylen jest uniwersalnym tworzywem sztucznym, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnej gospodarki. Dzięki swoim fizykochemicznym właściwościom jest kluczowym materiałem wykorzystywanym w licznych gałęziach przemysłu - od branży spożywczej, przez motoryzacją, budowlaną, na medycznej kończąc - przekazał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w liście odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

Czytaj także:

- Olbrzymie znaczenie ma także fakt, że jest tworzywem, które może być całkowicie poddane recyklingowi, przez co doskonale wpisuje się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego - dodał Sasin.

Dostawa propanu realizowana jest w ramach umowy na zakup propanu z firmą Trafigura PTE Ltd. na ok. 250 mln dolarów. Dzięki umowie zabezpieczone zostało ponad 50 proc. zapotrzebowania Grupy Azoty Polyolefins na surowiec w latach 2023-2024.

Pierwszą dostawę zrealizowała jednostka przeznaczona do przewozu gazu - Guadalupe Explorer.

PAP/IAR/PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej