EBC prowadzi restrykcyjną politykę pieniężną. W strefie euro mogą jeszcze wzrosnąć stopy procentowe
Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł w maju stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Podczas trwającego od lipca 2022 r. cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, stopy procentowe EBC wzrosły o 3,75 pkt. proc. Wzrost cen w strefie euro pozostaje jednak nadal uporczywy.
2023-05-12, 09:36
Wstępny odczyt wskazuje, że w kwietniu inflacja HICP wzrosła z 6,9 proc. do 7 proc. Równocześnie upadki banków w USA i Szwajcarii wywołały obawy o stabilność sektora finansowego i wątpliwości dotyczące dalszego wzrostu stóp procentowych w strefie euro.
Restrykcyjna polityka ECB konieczna
W ramach Europejskiego Panelu Ekonomicznego analitycy PIE zapytali ekonomistów z banków, think tanków i środowiska akademickiego o opinie na temat polityki pieniężnej EBC. Europejski Panel Ekonomiczny to nowa inicjatywa Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii. Druga runda panelu odbyła się w I połowie kwietnia. Wzięło w niej udział 45 ekspertów z 20 państw Europy.
Ekonomiści są zgodni, że restrykcyjna polityka pieniężna jest warunkiem koniecznym przywrócenia inflacji do celu banku centralnego. 76 proc. ankietowanych ekspertów nie zgadza się na natychmiastowe zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez EBC. Taki konsensus panuje zarówno wśród ekonomistów strefy euro, jak i państw do niej nienależących.
Paneliści uważają, że podwyższona inflacja będzie przejściowym zjawiskiem. Szczególnie przekonani o powrocie inflacji do celu są ekonomiści ze strefy euro. 71 proc. nie zgadza się, że 3-4-proc. inflacja zostanie na dłużej. Wątpliwości co do zmniejszenia inflacji wyrażają jednak eksperci z rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej. 29 proc. panelistów spoza strefy euro twierdzi, że inflacja przewyższająca cel inflacyjny będzie nową normą. Przeciwne zdanie wyraża zaledwie 35 proc. ankietowanych.
REKLAMA
Cel powinien być utrzymany
Eksperci zgadzają się, że 2-proc. cel inflacyjny EBC powinien zostać utrzymany. W szczególności pewni tego są ekonomiści ze środowiska akademickiego. 94 proc. z nich jest przekonanych, że EBC nie powinno zwiększać celu inflacyjnego. Zaledwie trzech ankietowanych ekonomistów dopuszcza jego podwyższenie.
Połowa panelistów obawia się powrotu sekularnej stagnacji. W styczniu Olivier Blanchard napisał, że spodziewa się powrotu niskich stóp procentowych po osiągnięciu celu inflacyjnego. Taką sytuację spowoduje zwiększanie się nadwyżki oszczędności nad inwestycjami.
47 proc. ankietowanych ekonomistów przyznaje mu rację. Najbardziej zgodne z Blanchardem jest środowisko akademickie. 56 proc. ankietowanych z tej grupy zgadza się z jego poglądem. Bardziej sceptyczni są natomiast ekonomiści z banków. 44 proc. z nich zgadza się z tezą Blancharda, podczas gdy 33 proc. jest przeciwna.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib
REKLAMA