VAT na produkty żywnościowe. Rzeczkowska: utrzymanie "zerowej" stawki do końca roku jest prawdopodobne
- Pozostawienie "zerowej" stawki VAT do końca tego roku jest prawdopodobne, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w kwietniu - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
2023-03-22, 09:40
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska, zapytana na antenie Radia Zet, czy obowiązywanie "zerowej" stawki VAT na żywność zostanie przedłużone do końca tego roku, odpowiedziała: "Nie ma pewności, ale jest to prawdopodobne".
Podkreśliła, że cały czas obowiązuje deklaracja, którą złożył rząd, że sytuacja na rynku będzie monitorowana i do końca czerwca stawka "zerowa" na VAT na żywność będzie zapewniona.
- Natomiast zobaczymy, jak będzie się zachowywała inflacja, jak będzie ogólnie wyglądała sytuacja Polaków i wtedy będziemy podejmować (decyzję-PAP) - stwierdziła Rzeczkowska.
Prawdopodobny scenariusz
W środę o to, czy "zerowa" stawka VAT na żywność będzie przedłużona do końca roku był też pytany wiceminister finansów Artur Soboń w programie Tłit w WP. - To bardzo prawdopodobny scenariusz - ocenił.
REKLAMA
Dopytywany, kiedy ostatecznie się o tym przekonamy, odparł: - Myślę, że może to być kwiecień czy maj.
Na początku grudnia ub.r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie "zerowej" stawki VAT na żywność do 30 czerwca 2023 r.
Z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 r. wynika, że "zerowa" stawka VAT na żywność będzie obowiązywała do końca 2023 r.
Ponad 500 zł oszczędności
Na początku roku wiceminister finansów Artur Soboń mówił o oszczędnościach dla konsumentów.
REKLAMA
- Dzięki zerowemu VAT na żywność w kieszeni polskiej rodziny w 2022 r. zostało 518 zł; tę zerową stawkę przedłużamy na rok 2023 - wyliczał pod koniec roku
Wiceminister zaznaczył, że żywność to średnio 27 proc. w koszyku zakupowym Polaków. Wskazał, że to bardzo istotna pozycja, szczególnie dla osób gorzej sytuowanych.
- Wzrost wpływów z VAT za rządów PiS. Te dane pokazują dobitną różnicę
- W II półroczu wzrost cen żywności będzie jednocyfrowy. Minister Kowalczyk stawia jeden warunek
- Zerowy VAT na produkty żywnościowe utrzymany. Wymierne korzyści dla Polaków
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA