more_horiz
Gospodarka

VAT na produkty żywnościowe. Rzeczkowska: utrzymanie "zerowej" stawki do końca roku jest prawdopodobne

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 09:40
- Pozostawienie "zerowej" stawki VAT do końca tego roku jest prawdopodobne, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w kwietniu - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Na początku grudnia ub.r. minister finansów podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność do 30 czerwca 2023 r.
Na początku grudnia ub.r. minister finansów podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie "zerowej" stawki VAT na żywność do 30 czerwca 2023 r.Foto: Shutterstock/Tupungato

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska, zapytana na antenie Radia Zet, czy obowiązywanie "zerowej" stawki VAT na żywność zostanie przedłużone do końca tego roku, odpowiedziała: "Nie ma pewności, ale jest to prawdopodobne".

Podkreśliła, że cały czas obowiązuje deklaracja, którą złożył rząd, że sytuacja na rynku będzie monitorowana i do końca czerwca stawka "zerowa" na VAT na żywność będzie zapewniona.

- Natomiast zobaczymy, jak będzie się zachowywała inflacja, jak będzie ogólnie wyglądała sytuacja Polaków i wtedy będziemy podejmować (decyzję-PAP) - stwierdziła Rzeczkowska.

Prawdopodobny scenariusz

W środę o to, czy "zerowa" stawka VAT na żywność będzie przedłużona do końca roku był też pytany wiceminister finansów Artur Soboń w programie Tłit w WP. - To bardzo prawdopodobny scenariusz - ocenił.

Dopytywany, kiedy ostatecznie się o tym przekonamy, odparł: - Myślę, że może to być kwiecień czy maj.

Na początku grudnia ub.r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie "zerowej" stawki VAT na żywność do 30 czerwca 2023 r.

Z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 r. wynika, że "zerowa" stawka VAT na żywność będzie obowiązywała do końca 2023 r.

Ponad 500 zł oszczędności

Na początku roku wiceminister finansów Artur Soboń mówił o oszczędnościach dla konsumentów. 

- Dzięki zerowemu VAT na żywność w kieszeni polskiej rodziny w 2022 r. zostało 518 zł; tę zerową stawkę przedłużamy na rok 2023 - wyliczał pod koniec roku 

Wiceminister zaznaczył, że żywność to średnio 27 proc. w koszyku zakupowym Polaków. Wskazał, że to bardzo istotna pozycja, szczególnie dla osób gorzej sytuowanych.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk