Technologie kosmiczne w służbie pokojowi na świecie
Czy technologie kosmiczne mogą pomagać w rozwiązywaniu i zapobieganiu konfliktów na Bliskim Wschodzie? Jak się okazuje - tak. I wcale nie chodzi tu o prowadzenie gwiezdnych wojen. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii, ale także specjalistycznej wiedzy, można obserwować m.in. sytuację hydrologiczną, która jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa regionu.
2015-10-08, 08:35
Posłuchaj
Jak pokazują statystyki, pomiędzy wybuchami sytuacji kryzysowych na Bliskim Wschodzie – gdzie woda jest często na wagę złota – a występowaniem suszy istnieje bezpośrednia korelacja. Innymi słowy, chcąc rozładować napięcia w regionie, należy zapewnić tamtejszej ludności dostęp do wody. Tak przynajmniej twierdzi Michał Moroz z firmy Blue Dot Solutions, który na potwierdzenie swojej tezy podaje przykład stolicy Państwa Islamskiego.
- Ar-Rakka jest miastem na północy Syrii, które opustoszało parę lat temu, po tym jak przez region przewinęła się gigantyczna susza i wszyscy normalni ludzie stamtąd uciekli, następnie to miejsce zostało przejęte przez Państwo Islamskie. W momencie, gdy różnymi metodami będziemy walczyć z brakiem wody, ze zmianami klimatycznymi, będziemy pomagać w naprawie problemów bliskowschodnich u źródła – wyjaśnia ekspert.
Humanistyczne technologie kosmiczne
Michał Moroz, oprócz tego, że zajmuje się technologiami kosmicznymi, jest także arabistą. Takie połączenie – wykształcenia technicznego z humanistycznym – w jego ocenie jest niezwykle ważne.
- Dzięki temu, można zauważyć pewne korelacje, których na pierwszy rzut oka nie widać. W momencie, gdy przygotowaliśmy dedykowane rozwiązania dla regionu, to stworzyliśmy nie tylko coś o podstawie technologicznej, ale także społecznej, socjologicznej. Zauważyliśmy wtedy bowiem, że pewne zaproponowane pomysły, mogłyby tak naprawdę pogorszyć sytuację, bo mogłyby być użyte w wojnie lokalnych plemion lub klanów – dodaje rozmówca radiowej Jedynki.
REKLAMA
Szybsze aplikacje dzięki starożytnym traktatom
W tym kontekście można powiedzieć, że tezy o niewielkiej przydatności nauk humanistycznych we współczesnym świecie można odłożyć do lamusa. Muszą one jednak chcieć współpracować z naukami ścisłymi, np. przy rozwijaniu technologii kosmicznych.
- Jeżeli chodzi o łączenie technologii kosmicznych, to myślę, że tutaj może przydać się socjologia, badająca zachowania społeczne w dużych masach, na pewno też kwestie związane z językami, a mnie również bardzo by interesowało połączenie z historią nauki, np. analiza traktatów matematycznych z czasów greckich, arabskich. Dzięki temu być może udałoby się odnaleźć tam dawno zapomniane algorytmy przetwarzania danych – mówi Michał Moroz.
A dzięki temu, być może udałoby się w sposób unikalny i lepszy przetwarzać dane, co z kolei mogłoby doprowadzić do stworzenia szybciej działających aplikacji, a to już prosta droga do krociowych zysków.
Antyhumanistyczna Japonia
Nie wszyscy są jednak przekonani co do użyteczności wiedzy humanistyczno-społecznej we współczesnej gospodarce. Niedawno, premier Japonii zapowiedział likwidację studiów humanistycznych i społecznych. Zdaniem rządu w Tokio absolwenci takich studiów nie będą potrzebni na rynku pracy. Celem zmian ma być promowanie "praktycznej edukacji".
REKLAMA
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA