Polska weszła do UE 12 lat temu. Co się zmieniło?

Z jednej strony szybszy wzrost gospodarczy czy inwestycje. Z drugiej wyjazd Polaków za granicę. Dziś mija 12 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

2016-05-01, 10:44

Polska weszła do UE 12 lat temu. Co się zmieniło?
Flagi państw Unii Europejskiej. Foto: Komisja Europejska

Posłuchaj

Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Piotr Świtalski przekonuje, że gospodarczy bilans obecności w UE jest korzystny dla Polski
+
Dodaj do playlisty

Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Piotr Świtalski przekonuje, że gospodarczy bilans obecności w UE jest korzystny dla Polski. Jego zdaniem jedną z głównych korzyści obecności w Unii są pieniądze, które w ciągu 12 lat napłynęły nad Wisłę. Dzięki nim zmodernizowano drogi i autostrady, trasy kolejowe czy budynki użyteczności publicznej. Jak dodaje rozmówca IAR, Bruksela pozytywnie ocenia wydatki Polski. Piotr Świtalski zastrzega jednak, że zdarzają się drobne uchybienia.

Dochód wzrósł z 50 do blisko 70 procent

Dane pokazują, że w ciągu 12 lat dochód na mieszkańca w Polsce w stosunku do średniej unijnej wzrósł z około 50 do blisko 70 procent.
Wśród korzyści płynących z członkostwa we wspólnocie rozmówca IAR wymienia wyjazdy zagraniczne studentów czy swobodę przemieszczania się po krajach UE. Wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej Polska administracja złożyła w kwietniu 1994 roku. 10 lat później wraz z Polską do wspólnoty przystąpiło jeszcze 9 państw.

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej