Teresa Czerwińska: stabilne finanse i odbudowa dochodów państwa
Stabilne finanse publiczne i odbudowa dochodów podatkowych państwa - to osiągnięcia resortu finansów w ciągu ostatnich trzech lat, o których na piątkowej konferencji prasowej mówiła minister finansów Teresa Czerwińska.
2018-12-07, 12:10
Posłuchaj
Minister finansów mówiła, że priorytety jej resortu to "wysoki wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie i stabilne finanse, które ten wzrost wspierają". - Jeśli chodzi o dług sektora finansów publicznych, zmniejszony z ponad 54 proc. PKB do 49 proc. w 2018 roku - powiedziała, dodając, że końcowe wykonanie tego parametru jeszcze nie jest znane.
- To kolejny parametr, który świadczy o stabilności finansów publicznych, o tym, że wykorzystujemy dobrą koniunkturę gospodarczą do konsolidacji fiskalnej, do tego, aby deficyt sektora finansów publicznych był jak najniższy, czyli z 2,7 proc. PKB w 2015 roku do 0,9 proc. PKB w 2018 roku - powiedziała.
Zaznaczyła, że taka jest prognoza Komisji Europejskiej. - My prognozujemy, że dojście do 0,5 proc. PKB jest realne w tym roku - powiedziała.
REKLAMA
Deficyt poniżej 50 proc.
Przypomniała, że deficyt budżetu jest zaplanowany na poziomie 41 mld zł w br. - Mówimy o realizacji deficytu na poziomie zdecydowanie poniżej 50 proc. - mówiła Czerwińska. Przekonywała, że dzięki bardzo dobrym parametrom budżetu jest możliwy "inkluzywny wzrost gospodarczy", czyli "taki, w którym partycypują wszyscy, również ci najmniej zarabiający.
W przyszłym roku pojawi się propozycja dotycząca OFE
Minister finansów ocenia, że w przyszłym roku pojawi się propozycja dotycząca OFE. Myślę, że w przyszłym roku pojawi się propozycja dotycząca OFE – powiedziała.
MF widzi oznaki spowolnienia
Ministerstwo Finansów po ostatnich danych PMI dotyczących Polski analizuję sytuację i widzi oznaki pewnego spowolnienia, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Podkreśliła jednocześnie, że resort podejmuje działania uprzedzające, aby wzrost gospodarczy utrzymywać w kolejnych okresach.
REKLAMA
- PMI spadł pomimo obecnego dobrego stanu dotyczącego PKB. Pytanie jest więc takie: jak stabilnie rozwijać gospodarkę w długim terminie. Widzimy pewne oznaki spowolnienia, patrzymy na naszych sąsiadów - te ryzyka zewnętrze są i je analizujemy. Ale podejmujemy działania uprzedzające, aby ten wzrost utrzymywać w kolejnych okresach - powiedziała Czerwińska.
PMI to przyszłe oczekiwania przedsiębiorców
Wiceminister finansów Leszek Skiba zwrócił także uwagę, że dane PMI odnoszą się do przyszłych oczekiwań przedsiębiorców, a jednym z problemów z którymi będą musieli się zmierzyć to niski poziom bezrobocia i problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 49,5 pkt w listopadzie br. z 50,4 pkt zanotowanych przed miesiącem. Był to pierwszy spadek poniżej poziomu 50 pkt od 4 lat.
Ministerstwo Finansów "trzyma kciuki" za wzrost gospodarczy powyżej 5 proc. w tym roku
Ale - jak podkreśliła Teresa Czerwińska - istotne dla rozwoju kraju jest utrzymanie dobrego wzrostu w przyszłym i kolejnym roku. - Również trzymamy kciuki, aby ten wzrost gospodarczy był jak najwyższy. Gospodarce potrzebny jest stabilny wzrost i mamy go teraz na poziomie powyżej 5 proc., ale istotne jest zachowanie go, może poniżej tego poziomu, w przyszłym roku i w kolejnym. Czy będzie to 5,2 proc. czy 5,1 proc. - to nie jest dla mnie tak ważne, jak utrzymanie wzrostu w dłuższym terminie - dodała.
REKLAMA
Podkreśliła, że działania resortu również mają na celu utrzymanie wzrostu gospodarczego w kolejnych latach.
Będzie kolejny pakiet ułatwień w VAT
Kolejny pakiet ułatwień w VAT, strategia rozwoju rynku kapitałowego - to niektóre zamierzenia resortu finansów na najbliższą przyszłość, o których mówiła w piątek minister finansów Teresa Czerwińska. - Chcemy do końca roku przedłożyć Radzie Ministrów strategię rozwoju rynku kapitałowego - podkreśliła.
Zapewniała, że MF bardzo mocno pracuje nad tym, aby system podatkowy był prosty, przyjazny i przejrzysty, choć, jak dodała, to jest zadanie budowy systemu podatkowego na wiele, wiele lat.
Przypomniała, że przygotowana została Ordynacja podatkowa, która teraz jest konsultowana. - Pracujemy także nad ustawą o egzekucji w administracji, która to ustawa jest przestarzała i archaiczna - mówiła Czerwińska.
REKLAMA
Resort finansów pracuje też, jak dodała, nad "pakietem ułatwień w VAT". - I nie myślę tutaj o stawkach VAT-owskich, myślę o tym, aby uprościć ustawę VAT-owską - powiedziała. - To będzie pakiet kilkunastu czy kilkudziesięciu takich zmian, z których każda pojedyncza jest drobną zmianą, ale wszystkie dodane do siebie dają pewną synergię i duże ułatwienie dla przedsiębiorstw - mówiła.
Likwidacja deklaracji VAT 7
Podkreślała, że "skoro mamy obowiązki dotyczące JPK, w przyszłym roku, chcemy zlikwidować deklaracje VAT 7". - To jest projekt bardzo ważny dla mnie osobiście, żebyśmy w przyszłym roku zarówno ten pakiet uproszczeń VAT-owskich, jak i deklarację VAT 7 zrealizowali - powiedziała minister finansów.
Przypomniała, że jest już podpis prezydenta pod ustawą o PPK. "Bardzo chcemy wspierać przedsiębiorców w realizowaniu tego planu" - mówiła.
PAP, IAR, NRG, kw
REKLAMA
REKLAMA