Program "Czyste Powietrze". Wymianę pieca węglowego rozliczymy tylko do końca roku

Tylko do końca roku będzie można otrzymać dotację na wymianę pieca węglowego z programu "Czyste Powietrze". W zamian, od 2022 roku, więcej osób będzie mogło skorzystać z podwyższonego dofinansowania na termomodernizację. Będzie to do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

2021-05-24, 09:47

Program "Czyste Powietrze". Wymianę pieca węglowego rozliczymy tylko do końca roku
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Foto: pixabay.com

Posłuchaj

Program "Czyste Powietrze". Wymianę pieca węglowego rozliczymy tylko do końca roku (Tomasz Matusiak/PR1) 2:17
+
Dodaj do playlisty

Zmiany wynikają z oczekiwań Komisji Europejskiej, reform zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy, a także ogłoszonym niedawno Polskim Ładzie - podkreśla Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak dodaje, akcja informacyjna jest prowadzona wcześniej, bo program przewiduje, że inwestycję można rozliczyć do pół roku po jej zakończeniu - czyli 31 grudnia 2021 roku będzie ostatnim dniem, kiedy wymianę pieca węglowego będzie można rozliczyć. Zwiększona będzie też dostępność finansowania - podniesione zostaną progi dochodowe i będą one teraz takie, jak w programie "Stop smog".

Powiązany Artykuł

licznik gaz1200.jpg
Wchodzi w życie nowela ustawy o efektywności energetycznej. Dotyczy ciepła i zużytej wody

Większa dostępność finansowania

Wyższe progi dochodowe w programie "Czyste Powietrze" to większa liczba beneficjentów - dodaje Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak wskazuje, po ich podniesieniu próg dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wzrośnie o 200 złotych, do poziomu 2189 złotych, a dla gospodarstwa wieloosobowego - do poziomu 1564 zł.

Eksperci: zmiany krokiem w dobrym kierunku

Zmiany w programie "Czyste Powietrze" chwali Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem to kolejny krok do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Tzw. niska emisja stanowi ponad 40% wszystkich zanieczyszczeń w Polsce - przypomina Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze. Jak dodaje, zmiany w programie to dobry krok, sprzyjający inwestowaniu w nowe technologie i odchodzeniu od węgla.

Najbardziej popularną alternatywą dla pieców węglowych są piece gazowe. Na wybór takich decyduje się połowa beneficjentów programu.

Program "Czyste Powietrze" wystartował we wrześniu 2018 roku, oprócz dopłat do termomodernizacji przewiduje wsparcie na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej