more_horiz
Gospodarka

"To kwestia polskiej racji stanu". Janusz Szewczak o fuzji Orlenu z Lotosem i przejęciu PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 13:46
Członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak powiedział, że w związku z wojną na Ukrainie, kwestią racji stanu jest jak najszybsze dokończenie połączenia Orlenu z Lotosem oraz przejęcie przez płocki koncern PGNiG.
Jak najszybsza fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos i przejęcie PGNiG to polska racja stanu - mówi Jan Szewczak.
Jak najszybsza fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos i przejęcie PGNiG to polska racja stanu - mówi Jan Szewczak.Foto: Karolis Kavolelis/Shutterstock

- W obliczu wojny na wschodzie dzisiaj polską racją stanu jest taka fuzja, takie połączenie, takie przejęcia Lotosu, PGNiG, bo tylko taki duży, silny partner może się liczyć w tej zupełnie, można powiedzieć, dramatycznej sytuacji, jeśli chodzi o ceny surowców, odcinanie się od surowców, węglowodorów ze wschodu - mówił Szewczak podczas konferencji prasowej.

Zamknięcie obu przejęć do końca roku

Podkreślił, że dlatego właśnie tak ważne jest, jak najszybsze przejęcie Grupy Lotos i PGNiG.

- I oba te procesy chcielibyśmy domknąć do końca tego roku. One są fundamentalne i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również dla tego, żebyśmy mogli tak, jak dotychczas to robimy, utrzymać te jedne z najniższych cen paliw w Europie - dodał członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych.

Czytaj także:

- To jest gwarancja tego, że silny może po prostu negocjować zdecydowanie lepsze ceny, nie być rozgrywanym na tym rynku europejskim, który przechodzi ogromne zawirowania - zaznaczył Szewczak, odnosząc się do projektów akwizycyjnych PKN Orlen.

Orlen od lat stawia na dywersyfikację

Zwrócił też uwagę, że zarząd PKN Orlen od czterech lat przywiązuje szczególną wagę do realnej dywersyfikacji w zaopatrzeniu w surowce.

- Udział rosyjskiej ropy w przerobie obecnie wynosi ok. 30 proc., a mamy rafinerie, które już w ogóle nie korzystają z tej ropy. Realizujemy wyłącznie zakupy kontraktowe i nie kupujemy rosyjskiej ropy na rynku spotowym, czyli widać, ze dobrze się przygotowywaliśmy do tej dywersyfikacji, nie jesteśmy zaskoczeni sytuacją - powiedział członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych.

W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała zysk w wysokości 2,8 mld zł. To o miliard złotych więcej rok do roku. EBITDA LIFO Grupy Orlen wyniosła w tym czasie 2,79 mld zł, o 0,4 mld zł więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - podał w koncern.

PolskieRadio24.pl, PAP, md