Nadal niskie bezrobocie w Polsce. GUS podał nowe dane
Stopa bezrobocia we wrześniu 2023 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Podobnie oszacował ją wcześniej resort rodziny podkreślając, że na rynku pracy sytuacja jest stabilna.
2023-10-24, 10:08
Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, że we wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 5,0 proc.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 776,0 tys. wobec 782,5 tys. osób miesiąc wcześniej. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych rok temu wyniosła 132,6 tys.
Wcześniej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w w radiowej Jedynce mówiła, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna. - Sytuacja jest stabilna. Nawet po zakończonym miesiącu wrześniu, gdzie kończą się prace sezonowe - według odczytu Ministerstwa Rodziny - stopa bezrobocia (rejestrowanego) jest 5 procent i spadła liczba osób bezrobotnych o 5 tys. czyli niespełna 800 tys. osób jest bez pracy - powiedziała wtedy Maląg w radiowej Jedynce.
- Oczywiście różnie wygląda w różnych regionach, bo to zresztą zawsze tak było. Najniższe bezrobocie w Wielkopolsce, najwyższe teraz na Podkarpaciu - dodała.
REKLAMA
Nowe zamówienia w przemyśle
Nowe zamówienia w przemyśle spadły o 22,8 proc. rok do roku we wrześniu 2022 r., podał także GUS. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost 15,6 proc.
Zamówienia na eksport i wywóz spadły w sierpniu o 14,5 proc. rdr i wzrosły o 21,5 proc. w ujęciu miesięcznym.
"Wartość nowych zamówień otrzymanych przez badane przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego we wrześniu br. była o 22,8 proc. mniejsza niż w analogicznym miesiącu ub. roku, w tym dla zamówień na eksport obniżyła się o 14,5 proc. (wobec znacznego wzrostu nowych zamówień ogółem i na eksport rok wcześniej). Niższe niż przed rokiem były nowe zamówienia w większości badanych działów, w tym o ponad połowę obniżyła się ich wartość w produkcji wyrobów z metali, o ok. 40 proc. - w produkcji odzieży, a o ok. 32 proc. - w produkcji urządzeń elektrycznych. Znaczny spadek nowych zamówień notowano także m.in. w produkcji papieru i wyrobów z papieru oraz metali (po ok. 25 proc.). Nieco wyższe niż we wrześniu ub. roku były natomiast nowe zamówienia m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o ok. 3 proc." - czytamy w komunikacie.
Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.
REKLAMA
Wydajność pracy
Według danych GUS, wydajność pracy w przemyśle mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, spadła o 1,3 proc. rdr w okresie styczniu-wrześniu 2023 r.
W tym czasie zatrudnienie spadło o 0,6 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 11,7 proc., podano w komunikacie.
- Rekordowo niskie bezrobocie. 30 lat przemian gospodarczych i sukces rządów PiS
- Stopa bezrobocia w Polsce nadal na niskim poziomie. Minister Maląg podała nowe dane
- Eksperci: Polacy nie muszą obawiać się o zatrudnienie i mogą liczyć na wzrost płac
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA