Mandat w promocji? Państwo da zniżki za szybką spłatę

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w zasadach opłat za mandaty z fotoradarów. Niektóre będą dla kierowców bardzo korzystne. Mowa o zniżce za szybką spłatę mandatu. 

2025-07-23, 08:18

Mandat w promocji? Państwo da zniżki za szybką spłatę
Resort Infrastruktury chce zmienić zasady nakładania mandatów z fotoradarów. Foto: PAP/Albert Zawada

Ministerstwo Infrastruktury chce usprawnić system ścigania wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary. Wprowadzone mają zostać m.in. dodatkowe kary za nieodbieranie urzędowej korespondencji. 

Zmiany w mandatach z fotoradarów? Nowe przepisy budzą kontrowersje prawników. "Kompletny absurd"

Zapowiadane przez resort infrastruktury nowe przepisy mają wpłynąć na większą ściągalność mandatów z fotoradarów, jednak już budzą kontrowersje wśród prawników. Chodzi o mający spocząć na właścicielu samochodu obowiązek ustalenia danych sprawcy wykroczenia wraz z adresem, oświadczeniem o kierowaniu pojazdem i przyjęciu lub odmowie przyjęcia mandatu. W razie niedopełnienia tych formalności na właściciela pojazdu miałaby być nakładana kara - niewykluczone, że nawet 6 tys. złotych. 

- Ministerstwo po prostu planuje przerzucić na zwykłego Kowalskiego obowiązki, które powinny wykonywać organy ścigania - ocenia w rozmowie z Gazetaprawna.pl sędzia Piotr Mgłosiek. Jego zdaniem może to prowadzić do absurdów w sytuacji np. firmy transportowej zatrudniającej dziesiątki kierowców, gdy mandat przyjdzie do firmy. Po zmianach trzeba będzie więc nie tylko - jak obecnie - wskazać kierowcę zgodnie z rejestrem, ale też wskazać, gdzie ten człowiek mieszka, i uzyskać inne wymagane dokumenty.

- A co w sytuacji, gdy sprawca wykroczenia dawno już nie pracuje w tej firmie? W jaki sposób jej właściciel ma ustalić, gdzie on teraz mieszka, i dotrzeć do niego, żeby odebrać wymagane deklaracje? (...) A co będzie, gdy sprawca wykroczenia odmówi przyjęcia mandatu? Ten, kto będzie mu wręczał ten mandat, też będzie musiał - tak jak to robią dziś organy ścigania - pouczyć go, jakie są tego konsekwencje? - zastanawia się sędzia Mgłosiek. - To kompletny absurd - dodaje cytowany w GazetaPrawna.pl.

Szybsza spłata to niższy mandat. Resort Infrastruktury planuje zmiany w mandatach od fotoradarów 

Resort Infrastruktury chce też, by w razie szybkiej zapłaty mandatu z fotoradaru - do 14 dni od odebrania korespondencji - kara była niższa o 25 procent, pod warunkiem skorzystania ze specjalnego systemu eBOK CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), podania danych osobowych, akceptacji mandatu i terminowej zapłaty. 

W razie braku zapłaty mandatu auto miałoby zostać wpisane na tzw. czarną listę i policjant byłby zobowiązany do zatrzymania dowodu rejestracyjnego przy pierwszej kontroli - czytamy na Otomoto.pl. 


(PAP) (PAP)

Mandaty z fotoradarów. Ponad 40 procent spraw bez odpowiedzialności

Ministerstwo Infrastruktury, odpowiedzialne za opracowanie i przedłożenie projektu, podkreśliło, że celem nowelizacji prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw jest zwiększenie skuteczności systemu fotoradarowego, istotnego elementu nadzoru nad przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego. Projektowane przepisy mają usprawnić ściganie wykroczeń popełnianych przez kierowców - również tych, którzy przebywają w Polsce czasowo lub nie mają stałego miejsca zamieszkania albo pobytu, w tym kierowców spoza UE.

Czytaj także: 

Według resortu w 2023 r. w ramach kontroli wykonywanych przy wykorzystaniu urządzeń rejestrujących obsługiwanych przez głównego inspektora transportu drogowego zidentyfikowano ponad 985 tys. naruszeń przepisów ruchu drogowego. W 44,6 proc. sprawcy uniknęli odpowiedzialności, przy czym przedawnieniu uległo ponad 330 tys. spraw, a ponad 108 tys. spraw było nieskutecznie zakończonych, ponieważ dotyczyły naruszeń popełnionych pojazdami zarejestrowanymi za granicą.

Założenia projektu w tej sprawie zostały opublikowane w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Planowanym terminem przyjęcia projektu przez Radę Ministrów jest IV kwartał 2025 r.

Źródła: GazetaPrawna.pl/Otomoto.pl/PAP/mbl/k

Polecane

Wróć do strony głównej