more_horiz
Wiadomości

ONZ: możemy ułatwić wizytę MAEA w zaporoskiej elektrowni, pod warunkiem zgody Rosji i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 20:49
- Organizacja Narodów Zjednoczonych posiada możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa potrzebne, aby wesprzeć przyjazd inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jeśli tylko Rosja i Ukraina wyrażą na to zgodę - powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
Rosyjskie wojska przed wejściem do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Rosyjskie wojska przed wejściem do Zaporoskiej Elektrowni AtomowejFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Słowa Dujarrica padły w odpowiedzi na oskarżenia ze strony władz Rosji, że ONZ zablokowała wizytę przedstawicieli MAEA w największej elektrowni atomowej w Europie, którą od marca okupują wojska rosyjskie.

"Sekretariat ONZ nie ma uprawnień do blokowania lub odwoływania żadnych działań MAEA" - podkreślił rzecznik Organizacji.

"Pod warunkiem zgody obu stron"

Dujarric powiedział dziennikarzom, że "w porozumieniu z MAEA, Sekretariat ONZ ocenił, że posiada na Ukrainie możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa, aby móc wspierać z Kijowa każdą misję MAEA na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej", podkreślając, że odbędzie się to pod warunkiem zgody obu stron konfliktu zbrojnego.

W czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. Ostrzały elektrowni miały miejsce także 5 i 6 sierpnia, dochodziło do nich i wcześniej, podczas rosyjskiej okupacji. W niedzielę Rosjanie prowadzili ostrzał okolic elektrowni, zginął jeden z jej pracowników, a dwóch zostało rannych.

Czytaj także:

***

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

PAP/IAR/PolskieRadio24.pl/in./

Zobacz także

Zobacz także