"Spiegel": szef niemieckiego MON chce modernizacji wojska, ale "inni decydują o pieniądzach"
Portal tygodnika "Spiegel" zauważa, że minister obrony Niemiec Boris Pistorius traktuje swoje zadanie poważnie. Chce modernizacji Bundeswehry. Ale to "inni decydują o pieniądzach". Dodaje również, że: najpopularniejszy polityk w kraju ryzykuje, że obieca więcej, niż jest w stanie zrealizować.
2023-11-06, 23:25
"Dobre półtora roku po ogłoszeniu przez kanclerza (Olafa Scholza) »punktu zwrotnego« (Zeitenwende) nadal nie jest powszechnie rozumiane, jak poważna jest sytuacja polityczna na świecie" - wskazał portal, wymieniając wojnę Rosji z Ukrainą, sytuację na Bałkanach Zachodnich i atak palestyńskiego Hamasu na Izrael.
Armia niemiecka
Minister Pistorius ostrzegł niedawno przed niebezpieczeństwem wojny w Europie i wezwał do dalszej modernizacji Bundeswehry. "Musimy być gotowi do obrony. A także przygotować do tego Bundeswehrę i społeczeństwo" - stwierdził.
Pistorius zwiększa presję na naprawienie niedociągnięć Bundeswehry. Ale istnieje przepaść między jego ambicjami a tym, co może zrealizować. Najpopularniejszy polityk w kraju ryzykuje, że obieca więcej, niż jest w stanie zrealizować - konstatuje "Spiegel".
Portal zauważa, że "jeśli chodzi o pieniądze, istnieje szczególnie duża rozbieżność między oczekiwaniami a rzeczywistością". Wkrótce po objęciu urzędu Pistorius zażądał dodatkowych 10 mld euro rocznie do budżetu swojego resortu. "Oprócz dotychczasowych 50 mld euro i niezależnie od specjalnego funduszu w wysokości 100 mld euro, który Bundestag zatwierdził po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednak budżet na 2024 r. przewiduje zaledwie 1,7 mld euro więcej". To porażka ministra - stwierdza.
REKLAMA
"Pistorius traktuje swoje zadanie poważnie. Chce uzbroić żołnierzy. Ale inni decydują o pieniądzach". "Spiegel" wymienia ministra finansów Christiana Lindnera i kanclerza Scholza, który "odmawia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Niemcy mogą stale inwestować 2 proc. PKB w obronność".
"Jest to fatalne - zarówno pod względem polityki wewnętrznej, jak i zagranicznej" - czytamy. "Jeśli Bundeswehra nie ma konkurować o pieniądze ze żłobkami i szpitalami", rząd SPD, Zielonych i FDP "musi zapewnić więcej". O tym, "czy Niemcy sprostają »Zeitenwende«, zadecyduje wzmocnienie ich sił zbrojnych".
- Akcesja Szwecji do struktur NATO. Czy Węgry mogą to zablokować?
- Turcja zmienia nastawienie wobec Izraela. "Chce pokazać, że jest potrzebna Zachodowi i Wschodowi"
- "Ważne jest, aby reakcja Izraela była zgodna z prawem". Szef NATO o konflikcie na Bliskim Wschodzie
dz/PAP, IAR
REKLAMA
REKLAMA