19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Uczta, a w menu głośne produkcje i gorące nazwiska prelegentów
W dniach 8-10 grudnia już po raz dziewiętnasty odbędzie się impreza, która zdobyła sobie liczne grono wiernych widzów. W warszawskim kinie Wisła będzie można zobaczyć szesnaście filmów, które pozwolą niemal każdemu sympatykowi górskich klimatów choć na chwilę przenieść się w magiczny świat strzelistych turni i wysokich szczytów.
2023-12-05, 06:00
- 19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich odbędzie się w dniach 8-10 grudnia w kinie Wisła, Pl. Wilsona 2
- Organizatorzy zaplanowali szesnaście seansów, które pozwolą niemal każdemu sympatykowi górskich klimatów choć na chwilę przenieść się w magiczny świat strzelistych turni i wysokich szczytów
- Podczas 19. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich oprócz filmów i prelekcji o alpinizmie, zaprezentowane będą też inne formy wspinaczki, a także biegi górskie oraz ski-alpinizm i snowboarding
W tym roku organizatorzy przygotowali szesnaście filmów, w tym kilka pełnometrażowych. Poruszają one problematykę tatrzańską i alpejską, zahaczają o klimaty z Dolomitów, a także z gór Kanady oraz z Himalajów. Miłośnikom wspinaczki skalnej polecamy "Headjam" ze znanej brytyjskiej serii Brit Rock, z kolei fanów narciarstwa zapraszamy na głośny kanadyjski film "Ski Bums" oscarowego reżysera Johna Zaritskiego.
Warto zwrócić uwagę na rodzime produkcje: obraz o Wandzie Rutkiewicz "Z góry widać lepiej" - film o kobiecie tak ważnej dla Polski i światowego himalaizmu. Opowiadają o niej przyjaciele, rodzina, ci, którzy się z nią wspinali i jeździli
w rajdach samochodowych. W filmie wykorzystano fragmenty archiwalnych rozmów, w których Wanda Rutkiewicz
mówi o tym, co było dla niej ważne. Usłyszymy głos alpinistki utrwalony w felietonach emitowanych na antenie Polskiego Radia w w "Lecie z Radiem”.
Posłuchaj
Gawęda Wandy Rutkiewicz - początki miłości do gór. (Archiwum PR) 14:37
Dodaj do playlisty
Wanda Rutkiewicz o Evereście i sukcesie swoich kolegów opowiadała na antenie Polskiego Radia:
Wśród propozycji filmowych także dwa tytuły o polskich biegaczach ultra: "Życie w biegu. Piotr Hercog" i "KarakoRun", które otrzymywały już nagrody na innych festiwalach. Z dumą podkreślamy obecność w programie najnowszego filmu Oswalda Rodrigo Pereiry "The Silent Escape". Ukazuje on kulisy niezwykle udanej wyprawy na dwa ośmiotysięczniki, w trakcie której Bartek Ziemski dokonał dwóch historycznych zjazdów na nartach, idąc w ślady Andrzeja Bargiela. Wielu projekcjom filmowym towarzyszyć będą spotkania z bohaterami czy twórcami danych dzieł.
REKLAMA
Podczas wydarzenia głos zabiorą czołowe polskie alpinistki i alpiniści. Zaplanowano spotkanie z promującą nową książkę Moniką Witkowską, zdobywczynią 11 ośmiotysięczników Dorotą Rasińską-Samoćko czy z Krystyną Palmowską, wspominającą swoją partnerkę wspinaczkową – Annę Czerwińską.
Nie zabraknie też panów: autora pierwszego wejścia zimowego na Everest – Leszka Cichego oraz filmowców i himalaistów, Darka Załuskiego i wspomnianego Oswalda Rodrigo Pereiry.
Podczas Przeglądu będziemy mieli okazję wspominać tych, których już wśród nas nie ma – Annę Czerwińską i Janusza Kurczaba. Pretekstem do przypomnienia sylwetki tego drugiego jest właśnie wydana biografia "Kurczab. Szpej, szpada i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba”.
Tradycyjnie już imprezę wzbogaci stoisko z książkami górskimi, a na uczestników będą czekać upominki od sponsorów.
REKLAMA
Więcej informacji znajdziecie na www.wpfg.pl, na stronie Nowego Kina Wisła oraz naszym profilu na Facebooku: Warszawski Przegląd Filmów Górskich.
<<< PROGRAM 19. WARSZAWSKIEGO PRZEGLADU FILMÓW GÓRSKICH >>>
19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich
<<< WIECEJ O GÓRACH >>>
Czytaj także:
- "(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82". Kukuczka i Kurtyka na K2 "najsilniejsi z bab" i na lewiźnie
- Mount Everest 1989. Tragedia jakiej nie było i heroiczna walka Artura Hajzera o życie Andrzeja Marciniaka
- 70 lat temu zdobyto pierwszy ośmiotysięcznik. Annapurna, wyjątkowa góra też dla Kukuczki
- Sukces a potem tragedia podczas pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak
- Ludzie gór pamiętają o "Słoniu". Artur Hajzer odpadł od ściany Gaszerbrumu I
- Piotrowski i Kukuczka, Polish Line na K2 w 1986. Jakże prorocze były słowa: wielu boleśnie osmali sobie skrzydła
- Jak zginęła Wanda Rutkiewicz? "Nadal nie jestem pewien, czy nie popełniłem błędu"
- Everest 1980. Zimą pierwsze skrzypce zagrali Polacy. Potem Messner wykonał imponujące solo bez tlenu
- Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"
- Jerzy Kukuczka nie był drugi, był wielki
- Film "Broad Peak". Kłamstwo, które bolało 25 lat
REKLAMA