Światowy Dzień Wody. Święto o nią walczących

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 08:00
- Ludzie, którzy jej potrzebują doskonale rozumieją powiedzenie: woda to życie. To nie jest banał, to jest rzeczywistość. Dostęp do wody to pierwsza rzecz, jakiej każdy człowiek potrzebuje i którą chce sobie zapewnić. To elementarna potrzeba, którą staramy się zaspokoić niosąc pomoc – mówił w Dwójce Karol Skałowski z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Audio
  • Jak zapewnić dostęp do wody wszystkim potrzebującym? (Puls świata/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Od 1950 roku stoczono 37 wojen o wodę. Blisko 2,1 mld ludzi na całym świecie (ok. 30 proc. całej populacji) pije wodę z niebezpiecznych źródeł. Połowa z nich zamieszkuje obszar Afryki Subsaharyjskiej (43 kraje na południe od Sahary m.in. Nigeria, Etiopia). Jednak problem z brakiem wody doskwiera również Europejczykom. Najnowsze raporty donoszą, że w Europie dostępu do bieżącej wody nie ma 100 mln osób.

Butelka wody to pierwsza rzecz, którą bierze każdy, kto rusza w podróż lub ucieka przed wojną. W jaki sposób dostarczać wodę tym, którzy najbardziej jej potrzebują? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Karol Skałowski (Polska Akcja Humanitarna)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/pg

Czytaj także

PE chce, żeby Europejczycy pili więcej kranówki zamiast wody w butelkach

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 19:50
PE opowiedział się za tym, aby ludzie pili więcej kranówki, zamiast kupować wodę w butelkach. Europosłowie podkreślają, że woda z kranu jest znacznie tańsza i lepsza dla środowiska. Według KE, gospodarstwa domowe w UE dzięki temu mogą zaoszczędzić ponad 600 mln euro rocznie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:01
Na świecie woda słodka stanowi zaledwie 2,5 proc. zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1 proc. nadaje się do picia. 
rozwiń zwiń