X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Gdynia - Tel Awiw". Kurator: to na tyle ciekawe zestawienie, że zaryzykowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 12:19
- To projekt, w którym chcemy pokazać nieoczywiste linki pomiędzy oboma miastami. Przede wszystkim fakt, że powstały w tym samym czasie, z podobnych pobudek, że architektura modernistyczna okazała ich międzynarodowym łącznikiem. Podobnie zapatrywano się również na przyszłość i propagandową rolę obu miast - mówił w Dwójce dr Artur Tanikowski, kurator nowej wystawy w Muzeum POLIN.
Audio
  • Joanna Fikus i dr Artur Tanikowski z Muzeum POLIN o wystawie "Gdynia - Tel Awiw" (Poranek Dwójki)

Zarówno Gdynię, jak i Tel Awiw budowano ex nihilo, "na surowym korzeniu". Niezależnie od tego, że miasta były nowe, więc młode, oba budujące je narody wracały na należne im w ich mniemaniu miejsce. Odrodzona Polska odzyskiwała wybrzeże Bałtyku, a Gdynia stawała się stolicą Polski morskiej. Tel Awiw, zgodnie z centralnym motywem ustanowionego w 1925 roku herbu, stawał się latarnią morską i bramą wjazdową dla imigrantów - Żydów diaspory wracających do domu, do Erec Israel.

Kluczowy dla wystawy, opartej na koncepcie porównawczym, jest termin białe miasto, jak nazywano i wciąż nazywa się tak Tel Awiw, jak i Gdynię - miasta modernistyczne, czy też miasta lokalnych modernizmów. To właśnie owe modernizmy lat trzydziestych najsilniej łączą oba nadmorskie projekty, dziś zaliczane do najciekawszych realizacji stylu międzynarodowego.

To kilka płaszczyzn narracji wystawy "Gdynia - Tel Awiw", którą od 13 września bedzie można oglądać Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Jednym z jej elementów jest neon stworzony na specjalne zamówienie przez Maurycego Gomulickiego. Jak wygląda? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Goście: Joanna Fikus (szefowa działu wystawy w Muzeum POLIN) i dr Artur Tanikowski (kurator wystawy "Gdynia - Tel Awiw")

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przywrócić imiona zmarłych". Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 18:47
– Pomagamy zadbać o historię rodzinną, by nie uciekła, by było coś więcej niż trzy pokolenia wstecz – podkreślał Michał Majewski z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, opowiadając o warsztatach na temat genealogii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Stola: nasi żydowscy goście byli zaskoczeni Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 10:00
- Niektórzy z uczestników konferencji mówili, że bali się przyjechać do Polski, ale im większe mieli uprzedzenia, tym większe okazało się ich pozytywne zaskoczenie - o 38. konferencji IAJGS poświęconej genealogii żydowskiej opowiadał w Dwójce dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
rozwiń zwiń