"Tu było, tu stało". Takiej Warszawy już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 18:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy m.in. o przedsięwzięciu, które dokumentuje przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 roku.
Audio
  • "Tu było, tu stało". Takiej Warszawy już nie ma (Wybieram Dwójkę)
  • Jacek Marczyński recenzuje "Wozzecka" Warlikowskiego w Amsterdamie (Wybieram Dwójkę)
  • O listach Iwaszkiewicza i Błeszyńskiego z Anną Król rozmawia Dorota Gacek (Wybieram Dwójkę)
  • Nowe wyróżnienie dla twórców lalkowych (Wybieram Dwójkę)
  • Program Muzeum Śląskiego w Katowicach na najbliższy rok (Wybieram Dwójkę)
Supersam (lata 60. XX w.). Nieistniejący już słynny warszawski pawilon handlowy
Supersam (lata 60. XX w.). Nieistniejący już słynny warszawski pawilon handlowyFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Inicjatywa "Tu było, tu stało" doczekała się m.in. swojej strony internetowej. Znajdzie się na niej mapa obiektów o charakterze zabytkowym wyburzonych i przekształconych po 1989 r., baza unikatowych fotografii i wspomnień warszawiaków oraz artykuły i wywiady dotyczące architektury, ochrony dziedzictwa kulturowego i przestrzeni miejskiej Warszawy. O "Tu było, tu stało" opowiadali historyk sztuki prof. Waldemar Baraniewski oraz nicjatorka przedsięwzięcia Patrycja Jastrzębska.

Poza tym w programie Jacek Marczyński zrecenzował "Wozzecka" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (nowy spektakl Holenderskiej Opery Narodowej i Baletu wystawiony właśnie w Amsterdamie), Dorota Gacek rozmawiała z Anną Król, autorką książki poświęconej korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego ("Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego"), a Monika Pilch zrelacjonowała uroczystość przyznania nowego wyróżnienia dla twórców lalkowych w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Poznaliśmy także bogaty program Muzeum Śląskiego w Katowicach.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 16.00

jp/bch/mc

Czytaj także

Salon Walendowskich. Enklawa wolności w PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 11:44
- Myśmy się tam czuli razem. Opresyjna rzeczywistość państwa polskiego nas zupełnie nie interesowała - podkreślił poeta Antoni Pawlak opowiadając o miejscu, które przez 33 miesiące swego istnienia wpłynęło na kształt opozycji antykomunistycznej, a później III RP.
rozwiń zwiń