"Ujrzeli się dopiero na więziennym ślubie"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 16:14
- Zakochali się w sobie, choć się nie widzieli. Rozmawiali przez ścianę w więzieniu. Gdy ona zaczęła stukać w mur alfabetem morse’a, on jeszcze nawet go nie znał – mówiła w Dwójce Ewelina Karpacz-Oboładze.
Audio
  • Historia miłości, w którą trudno uwierzyć (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Krótka historia o długiej miłości
Okładka książki "Krótka historia o długiej miłości" Foto: mat. prasowe wydawcy

zanussi krzysztof 1200x660.jpg
Zanussi: żyjemy w obliczu zagadki i tajemnicy

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była współautorka książki "Krótka historia o długiej miłości" opowiadającej niezwykłe losy uczucia dwojga stalinowskich skazańców.

"Mała" i "Ju" to pseudonimy Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego.  On, były żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, trafił do więzienia pod koniec lat 40. Ona została uwięziona, bo była córką przedwojennego działacza PPS. Powinny ich dzielić poglądy polityczne, ale okazały się zupełnie nieistotne.

- W historię ich miłości trudno uwierzyć. W różnych więzieniach spędzili sześć lat. Nie widzieli się i spojrzeli na siebie dopiero na swoim ślubie, który odbył się w więzieniu. Nie znam innej więziennej historii, która skończyłaby się szczęśliwym małżeństwem trwającym ponad pięćdziesiąt lat – powiedziała Ewelina Karpacz-Oboładze, reporterka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Jak obojgu udało wytrwać przez tyle lat osamotnienia? Z jakimi przeciwnościami musieli się zmagać i jak sobie z tym radzili? Jaką rolę w tej niezwykłej historii odegrali ich bliscy? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Ewelina Karpacz-Oboładze (współautorka książki "Krótka historia o długiej miłości")

Data emisji: 5.02.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę

mko/bch

Czytaj także

Lipczak o Hiszpanii. "Moja książka to trochę oszustka"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 17:00
- Okładka obiecuje krainę, którą znamy z filmów Almodóvara, trochę rozwydrzoną i przerysowaną, ale tu są też inne opowieści, jest dużo mroku i cienia - mówiła w Dwójce Aleksandra Lipczak, autorka "Ludzi z placu słońca", czyli zbioru reportaży o współczesnej Hiszpanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Petersburg. "Miasto, w którym właściwie nie da się żyć"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 17:30
- Nad tym miastem cały czas wisiało widmo klęski - podkreślała Joanna Czeczott, opowiadając o swojej książce "Petersburg. Miasto snu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Stelmach: ład przestrzenny jest wartością

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 20:00
- Instytut będzie promował myślenie o architekturze w kategoriach przestrzeni społecznej, która służy nie tylko do mieszkania, ale także do odpoczynku i spotykania się z innymi ludźmi – powiedział p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
rozwiń zwiń