Włodek Goldkorn: "Dziecko w śniegu" to książka o tworzeniu się pamięci

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 15:09
- Pamięć jest przecież konstrukcją, nie istnieje obiektywnie; jest czymś, co sobie wymyślamy - mówił w Dwójce pisarz, publicysta i dziennikarz Włodek Goldkorn.
Audio
  • Włodek Goldkorn o swojej książce "Dziecko w śniegu" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Dziecko w śniegu
Okładka książki "Dziecko w śniegu"Foto: mat. prom./wyd. Czarne

powstanie.jpg
Powstanie w getcie warszawskim - serwis specjalny

W 2016 roku we Włoszech, gdzie mieszka na stałe Włodek Goldkorn, ukazała się jego książka o Holokauście pt. "Dziecko w śniegu". Ten traktat o pamięci – ofiar, świadków, katów - niedawno został wydany również w Polsce.

- W przeciwieństwie do tego, co się opowiada, Holokaust to jest po prostu pustka, nicość. Tego się nie da do końca zrozumieć. Nie dlatego, że zostało zabitych 6 mln Żydów, są miejsca, gdzie zamordowano dużo więcej ludzi, ale dlatego, że to była katastrofa epistemologiczna nowoczesności i Zachodu. Związek pomiędzy przyczyną i skutkiem nie jest jasny. Trzeba mieć odwagę powiedziecieć sobie samemu, że istnieje ból, ktorego nie da się ukoić. Co nie oznacza, że nie powinniśmy kochać, generalnie cieszyć się z życia - podkreślał gość Dwójki.

Jak jego książka została przyjęta we Włoszech? Co porusza autora w postawie powstańców z getta warszawskiego (swoim mistrzem nazywa on Marka Edelmana)? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Włodek Goldkorn (pisarz, publicysta, dziennikarz)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 16.00

pg/bch

Czytaj także

Imre Kertész. Język jak drut kolczasty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 20:00
- To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną - mówił Piotr Matywiecki o zmarłym 31 marca węgierskim pisarzu, laureacie nagrody Nobla - Imre Kertészu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grynberg: bycie Żydem w Polsce jest trudniejsze niż gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 11:00
- To widać po napisach na murach. Żyd jest słowem w Polsce niezręcznym, wiele osób ścisza głos, gdy je wymawia - mówił pisarz, który w Dwójce opowiadał o swojej nowej książce pt. "Rejwach".
rozwiń zwiń