"Złote piachy". Bułgaria - kraj, gdzie duchowość niejedną ma postać

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:43
- Duchowość w Bułgarii jest bardzo zróżnicowana i bogata. Objawia się w różnych formach, synkretycznych, gdzie chrześcijaństwo miesza się pogaństwem - mówiła w Dwójce Sylwia Siedlecka, autorka książki "Złote piachy". 
Audio
  • Sylwia Siedlecka o swojej książce "Złote piachy" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Nie jest to opowieść o słonecznych czarnomorskich kurortach, które zwykle stają nam przed oczami, kiedy myślimy o Bułgarii. To portret kraju o znacznie surowszym obliczu, na którym piętno odcisnęło ponad trzynaście stuleci burzliwych dziejów. Sylwia Siedlecka opisuje ostatnie kilkadziesiąt lat: komunistyczną Bułgarię rządzoną twardą ręką Todora Żiwkowa, okres niełatwej transformacji oraz bułgarską teraźniejszość.

- Chciałam pokazać Bułgarię z jednej strony materialną, namacalną, zmysłową, a z drugiej taką, która ma wiele nurtów duchowości, niezwykle ciekawych dla oka zewnętrznego, ale myślę, że dla samych Bułgarów również. Od czasu kiedy jeżdżę do Bułgarii i poznaję ten kraj, to obserwuję te rzeczy i wydało mi się to ciekawe, żeby pokazać to polskiemu odbiorcy. Jedną z bohaterek mojej książki jest prorokini Wanga, która ma swoją świątynie na południu, blisko granicy z Macedonią. Wszyscy w Bułgarii wiedzą, gdzie to jest, mimo że miejscowość jest naprawdę niewielka i niewiele poza świątynia Wangi można tam obejrzeć - tłumaczyła Sylwia Siedlecka.

W jaki sposób postać Wangi została wykorzystana przez komunistyczny reżim? Jaki ślad poprzedni system polityczny zostawił w mieszkańcach Bułgarii? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Sylwia Siedlecka (bułgarystka, autorka książki "Złote piachy")

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/mko

Czytaj także

Pierwsze rządy wolnej Polski, czyli gry i zaułki władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 18:03
- Trzydzieści lat to dobra perspektywa do opisywania głębokiego przełomu w naszej historii. To właściwie dopiero początek tego opisywania. Moja książka jest jedną z pierwszych, które w klasycznym kanonie historycznym, w oparciu o źródła archiwalne i relacje próbują opisać to, co działo się po 1989 roku - mówił w Dwójce prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowości polskiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 07:34
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Dropie" Natalki Suszczyńskiej oraz "Złodzieje bzu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego.
rozwiń zwiń