Muzeum Warszawy zaprasza po przerwie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 18:40
- Wszystkie nadzwyczajne zjawiska, które występują w Warszawie, są tematem naszej opowieści, a pandemia, to jest jakiś bardzo charakterystyczny punkt w historii miasta - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.
Muzeum Warszawy
Muzeum WarszawyFoto: shuttesrstock/ArtMediaFactory

Posłuchaj
08:38 [ PR2]PR2 (mp3) 1 lipiec 2020 16_33_20.mp3 Muzeum Warszawy ponownie zaprasza zwiedzających (Wybieram Dwójkę)

Niemal miesiąc po oficjalnym odmrożeniu instytucji kultury, kolejne ważne dla stolicy muzeum otwiera się dla zwiedzających. Jak podkreśliła szefowa placówki, czas zamknięcia został dobrze wykorzystany. Z jednej strony muzealnicy swoją aktywność przenieśli do internetu, a z drugiej, wnętrza i eksponaty odpoczywały. - Każdy obiekt powinien co jakiś czas trafić do magazynu i odbyć odpoczynek, były konserwowane, sprawdzaliśmy, co się z nimi dzieje - zaznaczyła.

Czytaj także:

Karol Wedel - twórca słynnej cukierni

Wacław Holewiński: przed tą rewolucją Warszawa stawała się rosyjska

Co dla Muzeum Warszawy oznacza ponowne zaproszenie gości? Czy zmienił się swobodny, pozwalający na nieskrępowane wędrowanie po ekspozycji sposób zwiedzania? - Otwieramy się z nadzieją, że będziemy mogli wrócić do normalności, choć będziemy mieli limity wejść, będziemy chodzić ścieżkami - wyjaśniała Ewa Nekanda-Trepka. - Chcemy też zwiększyć dostępność online naszego muzeum. Budujemy w tej chwili e-katalog. On już jest dostępny, chociaż jest w trakcie prac. W przyszłym roku będzie sporo funkcji umożliwiających penetrowanie naszych zbiorów, czyli ponad 300 tysięcy obiektów, których nie jesteśmy w stanie pokazać na wystawach. Jest to jedyna szansa, żeby je udostępnić publiczności - zaznaczyła dyrektorka placówki.

Być może wkrótce także minione miesiące staną się elementem opowieści o Warszawie. - Tak, jak przedmiotem badań i opowieści jest hiszpanka, która była w I połowie XX wieku (1918-1920), tak samo zamknięcie i pandemia, to, jak ludzie odczuwali izolację, jest przedmiotem naszego zainteresowania, badań i pokazania - tłumaczyła Ewa Nekanda-Trepka.

2 lipca br. ponownie otwierają się Muzeum Warszawy - siedziba główna, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Odbudowy Starówki - Centrum Interpretacji Zabytków i Muzeum Farmacji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Ewa Nekanda-Trepka (dyrektor Muzeum Warszawy)

Data emisji: 1.07.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Anna Stróż-Pawłowska: przed wojną Markowa była zwykłą-niezwykłą wsią

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 08:51
- Bardzo aktywny był tu oświecony ruch chłopski. Ta okolica, także pobliska Gać, gdzie działał Uniwersytet Ludowy, wydała wielu wybitnych ludowców. Bywał tu Wincenty Witos. Józef Ulma też był społecznikiem zaangażowanym w życie lokalne - mówiła w "Rozmowach po zmroku" dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej na Podkarpaciu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W świecie zwierzęcych żywiołów mistrza ilustracji, Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:05
W audycji "Kulturalna Jedynka" powiedzieliśmy o wystawie "Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli. W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia" w Muzeum Miejskim w Tychach. - Prezentujemy wystawę ilustracji i rzeźb, a właściwie wystawę ilustracji przestrzennych Józefa Wilkonia. Klasyka fenomenalnego artysty, nestora, o którego prace zabiegaliśmy od kilku lat - mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. 
rozwiń zwiń