"Rejewski myślał nieszablonowo" - Enigma w kolekcji Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 17:00
- Było to gigantyczne osiągnięcie, Marian Rejewski, któremu zlecono zmierzenie się z Enigmą, był z jednej strony kryptologiem, drugiej matematykiem, a finalnie, gdy udało mu się złamać pierwszy szyfr, stał się przez chwilę psychologiem - opowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę" Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
Enigma
EnigmaFoto: shuttesrstock/Bosko

Posłuchaj
13:05 [ PR2]PR2 (mp3) 21 lipiec 2020 16_30_25.mp3 Łukasz Kubacki o nowym eksponacie w Muzeum Historii Polski (Wybieram Dwójkę)

 

Kolekcja Muzeum Historii Polski ma nowy, wyjątkowy eksponat. To maszyna szyfrująca Enigma. Zabytkowy przedmiot, który trafił do MHP, wyprodukowany został na początku lat 30. XX w. W Polsce, na podstawie wyglądu Enigmy handlowej używanej na rynku cywilnym, rozpoczęto produkcję kopii sławnej maszyny. - Sobowtóry Enigmy wykonywała firma Ava mieszczącą się w Warszawie przy Nowym Świecie - tłumaczył Łukasz Kubacki. - Oni też produkowali szereg aparatury, między innymi na potrzeby wojska. Prawdopodobnie Ava wyprodukowała ich kilkadziesiąt, plus urządzenia pomocnicze.

Pod koniec 1932 roku polski matematyk i pracownik Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska PolskiegoMarian Rejewski wykonał operację, która uznawana była za niemal niemożliwą: złamał szyfr maszyny Enigma wykorzystywanej przez niemieckie wojska i jako pierwszy odczytał wiadomości wysłane za jej pomocą. W kolejnych latach pomagali mu dwaj inni wybitni matematycy, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Czytaj także:

Kryptolog. Jak Marian Rejewski złamał kod Enigmy

Osobista maszyna szyfrująca Hitlera. Niezwykły zakup muzeum

- Sojusznicy przed wojną, na miesiąc przed wybuchem, dostali kompletną receptę - tłumaczył gość Dwójki. - Mając większe możliwości finansowe i technologiczne mogli dalej to rozwijać. To na pewno przyspieszyło zakończenie wojny, umożliwiło wygranie aliantom, a na pewno ocaliło tysiące istnień ludzkich - podkreślił Łukasz Kubacki. - To było jedno z najważniejszych osiągnięć tej wojny i polskiej szkoły matematycznej.

Egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma znajdzie się na stałej ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski, która powstaje na warszawskiej Cytadeli.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Łukasz Kubacki (Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 21.07.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

R. Kostro: otwarcie Muzeum Historii Polski odbędzie się w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 10:15
- Wśród najcenniejszych eksponatów znajdą się m.in. Enigma. Ale są również bezcenne jak krzyżyk należący do Aleksandra Wata - powiedział w audycji Polskie Radia 24 historyk, publicysta i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze okulary, dawna winda. Elbląg i jego skarby

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 14:38
- Wszyscy odwiedzający Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu są pod wrażeniem liczby artefaktów pozyskanych podczas wykopalisk - podkreślał w Dwójce Lech Trawicki, dyrektor elbląskiego muzeum.
rozwiń zwiń