Stanisław Ruksza: na tej wystawie widoczna jest wizualizacja oporu i buntu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 17:00
- Rzucając hasło "Co sobie kto na swój temat wymyśli" Ingi Iwasiów nie chcieliśmy zadawać pracy domowej na dany temat dla artysty, tylko byliśmy ciekawi czy oni tam te różne wątki podpowiedzą - mówił o nowej wystawie Trafostacji Sztuki w Szczecinie jej dyrektor, Stanisław Ruksza.
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: mat. prasowe
Posłuchaj
13:46 W2 Szczecin 2021_02_19-16-31-20.mp3 Stanisław Ruksza o wystawie "Co sobie kto na swój temat wymyśli" (Wybieram Dwójkę)

moda 1200.jpg
"Waiting room", czyli w poczekalni świata mody

Stanisław Ruksza jest pomysłodawcą wystawy "Co sobie kto na swój temat wymyśli", której tematem są powojenne losy Szczecina i diagnoza jego współczesnej tożsamości. Wystawę od 20 lutego będzie można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Wystawa stworzona została we współpracy z lokalnymi artystami i kuratorami instytucji, a jej głównym tematem historia Szczecina i jej wpływ na współczesny charakter miasta.

- Jest kilka wątków przecinających się na tej wystawie - mówił Stanisław Ruksza. Wśród wymienionych przebijają się myśli o przyszłości, wątki wolnościowe z przeszłości, a także te współczesne związane z międzykulturowością miasta.

Szczecińskie mity

- Jedynym warunkiem było to, żeby nie ruszać mitów, które były już wielokrotnie wykorzystywane i wszystkiego tego, co łączy się z jakimś stereotypem - opowiadał Stanisław Ruksza.

W historii miasta możemy obserwować bardzo wiele wątków związanych z wolnością. Na wystawie ulegają one dekonstrukcji i odnoszą do wydarzeń aktualnych i bieżących. Są to m.in. prace pytające o solidność państwa na bazie logo "Solidarność", mural stanowiący solidarność z Białorusią czy prace feministyczne nawiązujące do Strajku Kobiet.

🎧 Wiesława Ruta na co dzień tworzy abstrakcyjne teledyski dla takich zespołów jak Dynasonic czy Squid. Na wystawie „Co...

Opublikowany przez TRAFO Czwartek, 18 lutego 2021

Sztuka jest kobietą

Wątek feministyczny jest szczególnie ciekawy w kontekście swoistej autorefleksji przestrzeni Trafostacji.

- Jest tutaj praca Jagody Dukiewicz, która nawiązuje do tożsamościowego wątku samej Trafostacji Sztuki, bowiem w wieku XVIII i XIX w tym samym miejscu stał "Dom poprawczy dla trudnych dziewcząt". Był na nim napis głoszący, że ten dom przerabia osoby krnąbrne i występne w osoby silne i mądre - opowiadał dyrektor Trafo.

Zdaniem Stanisława Rukszy stanowi to ciekawą metaforę do pozycji i roli współczesnego artysty i sztuki, która również ma skłonności do występności i krnąbrności w swoich środkach wyrazu, a także tematach, które podejmuje.

Krzysztof Franaszek pap 1200.jpg
Krzysztof Franaszek: chcę się zbliżyć do takiej katastrofy

Sztuka w dobie pandemii

Wystawa "Co sobie kto na swój temat wymyśli" była przekładana ze względu na zamknięcie instytucji kultury i ze względu na jej bieżący temat ulegała dynamicznym zmianom na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jej otwarcie również będzie miało swój specyficzny charakter.

- Niestety nie możemy zrobić wernisażu takiego, jaki taka wystawa potrzebowałaby z różnymi wydarzeniami, koncertem, performansami. Będzie klasyczny "opening day", z tym, że o godzinie 19 chcemy zrobić krótki streaming z przemówieniami artystów i opowiedzeniem o idei wystawy - zapowiedział Stanisław Ruksza.

Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia towarzyszące w tym koncerty, odczyty i zajęcia performatywne.

🥰 Dzień otwarcia/Opening Day: Co sobie kto na swój temat wymyśli już jutro! Zapraszamy w godz. 15:00-21:00 - oficjalne...

Opublikowany przez TRAFO Czwartek, 18 lutego 2021


***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Stanisław Ruksza (dyrektor Trafostacji Sztuki w Szczecinie)

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 16.30

ml

Czytaj także

Ilustracje w dziecięcych książkach z PRL

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 08:46
W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy m.in. o wystawie "Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50-80 XX w.".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" prosto z Zajezdni Sztuki w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 13:40
Radiowa Jedynka odwiedziła jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce, czyli Zajezdnię Sztuki w Szczecinie. Małe i duże Fiaty, Warszawy, Junaki a nawet Smyk, Wszędołaz oraz pojazd Pana Samochodzika. Wszystko na chodzie można odpalić i ruszyć. 
rozwiń zwiń