"Folkowe przystanki". Barbara Gortat: ich pojawienie się to znak czasu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 18:00
- Geneza pomysłu wywodzi się z mojego związku ze wsią. Wychowałam się na niej. Potem, w kolejnym rozdziale życia, który nazwałabym "Miasto", dotknęłam sztuki. I "Folkowe przystanki" są wypadkową tych dwóch ścieżek - mówiła w Dwójce pomysłodawczyni projektu Barbara Gortat z Fundacji "Tu brzoza".
Obraz Babie lato Józefa Chełmońskiego w realizacji Sylwestra Stabryły na wiacie przystankowej w Nowym Pudłowie
Obraz "Babie lato" Józefa Chełmońskiego w realizacji Sylwestra Stabryły na wiacie przystankowej w Nowym PudłowieFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Posłuchaj
14:35 Wybieram Dwójkę 26.11.2021 przystanki.mp3 Barbara Gortat i Natalia Grala o projekcie "Folkowe przystanki" (Wybieram Dwójkę)

Czy "Folkowe przystanki" zmieniły postrzeganie kultury na wsi? Wyspiański, Malczewski czy Chełmoński to m.in. ich twórczość można podziwiać na przystankach PKS w województwie łódzkim. "Folkowe przystanki" to projekt, który przez lata tworzony był w wielu miejscowościach przez wielu artystów. Jedną z nich jest Natalia Grala.

- Mój pierwszy przystanek powstał zaraz po liceum plastycznym - wspominała malarka. - Nie czułam się wtedy wielką artystką, ale to zachęcało mnie to pokazania się szerszej publiczności. To było też dla mnie pozytywne zjawisko, że właśnie w moim regionie rozwija się taki projekt - dodała.

Zobacz też:

Projekt, który trwa już od sześciu lat, wypełniony jest przede wszystkim obrazami młodopolskich twórców. Jak wyznała pomysłodawczyni śródpolnej galerii, to właśnie malarstwo tej epoki jest najbliższe jej sercu.

"Babie lato" Chełmońskiego było pierwszym zrealizowanym muralem, bo wydawało mi się najbardziej symboliczne w polskim malarstwie. Właśnie dlatego zagościło na pierwszej wiacie przystanku. Potem przychodziły w czasie kolejne pomysły, które były dyktowany tym, co działo się w kulturze - podkreśliła Barbara Gortat. Jak zaznaczyła, na przystankach pojawiają się dzieła nie tylko malarzy Młodej Polski, lecz również artystów współczesnych, jak m.in. Sylwester Sabryła, Marcin Jaszczak czy Olga Palipas. - Zależało nam na twórcach lokalnych - dodała rozmówczyni.

W ramach projektu do tej pory w województwie łódzkim powstało trzynaście przystanków, wypełnionych sztuką. Natalia Gortat zwróciła uwagę, że to inspiruje wiele osób do podróżowania autobusami bądź rowerami w poszukiwaniu wszystkich dzieł. - Co jakiś czas jestem oznaczona na relacjach ludzi, blogach podróżniczych, więc ludzie naprawdę odwiedzają te przystanki - mówiła artystka.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Barbara Gortat (pomysłodawczyni projektu "Folkowe przystanki" z Fundacji "Tu brzoza"), Natalia Grala (artystka, autorka murali)

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Raphael Rogiński: jako artyści mamy obowiązek wpływać na tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 18:00
- To nie jest skansen, ogrywam w ten sposób rzeczywistość, pomagam ludziom przetrwać zwłaszcza w czasach pandemii - mówił na naszej antenie Raphael Rogiński. Artysta już w najbliższą sobotę otworzy cykl koncertów "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Caravaggio ukazuje nam dramat Narcyza"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:00
- Uczestniczymy w dramacie Narcyza, który lewą rękę zanurza w wodzie, jakby chciał dotknąć własnego wizerunku. Caravaggio podkreśla to, umiejętnie operując światłocieniem, ubrał bohatera w białą koszulę z obszernymi rękawami i kamizelkę, na której powierzchni dostrzegamy kwiaty, to zapowiedź jego przyszłego losu - mówił na antenie Dwójki Artur Badach, kurator wystawy obrazu "Narcyz przy źródle" na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń