Przedwojenne kino: Aleksander Żabczyński to postać warta przypomnienia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:30
- Kino przedwojenne to nie tylko Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo. Doskonałych aktorów w międzywojniu było wielu, Aleksander Żabczyński był postacią wybitną, pierwszym amantem II Rzeczpospolitej. Śpiewał, tańczył, świetnie się sprawdzał w repertuarze komediowym. Był żołnierzem, walczył na Monte Cassino, a po wojnie jego kariera już się nie rozwijała, grał głównie w teatrze. Postać Żabczyńskiego należy przypomnieć, również w wirtualnej rzeczywistości - mówiła na antenie Dwójki Anna Bińkowska z Biura Programu "Niepodległa".
Aleksander Żabczyński jest bohaterem Nie kochać w taką noc - najnowszego filmu zrealizowanego w technice VR
Aleksander Żabczyński jest bohaterem "Nie kochać w taką noc" - najnowszego filmu zrealizowanego w technice VRFoto: NAC/"Photo-Dorys" Warszawa
  • "Nie kochać w taką noc" - to tytuł najnowszego filmu VR zrealizowanego przez Biuro Programu "Niepodległa".
  • Muzyczna komedia omyłek opowiada o jednym wieczorze z życia Aleksandra Żabczyńskiego - jednego z najbardziej znanych aktorów II RP. 
  • VR to technologia pozwalająca odbiorcy poczuć historyczne wydarzenia na własnej skórze. Zakładając specjalne gogle, możemy się w nie całkowicie zanurzyć.

W opisie filmu, na stronie Biura Programu "Niepodległa", czytamy: "Blask świateł, olśniewające kostiumy, akrobatyczna choreografia i gwiazda wieczoru: Aleksander Żabczyński (w tej roli Jacek Knap) czekają na widzów VR Nie kochać w taką noc! Żabczyński to artysta, co go nie trzeba przedstawiać; mężczyzna, co całuje dłoń pięknych madame, kocha w takie noce, jak ta i na którego wady nie ma już rady. Tylko co jeśli konferansjer Maniek (Dawid Dziarkowski) i kelnerzy pomylą damy, które przybywają na niezwykły wieczór rewii – piękną nieznajomą, będącą naprawdę Iną Benitą (Katarzyna Ptasińska) wezmą za żonę Marię, a żonę (Aleksandra Grzelak) za zwykłą wielbicielkę? Najuprzejmiejszy aktor II RP będzie się musiał nieźle natrudzić, by wyjść cało z tego ambarasu! Jak sobie poradził można zobaczyć w VR".

Film powstał w ramach projektu "Niepodległa w kadrze", który zakłada stworzenie krótkometrażowych produkcji w technologii Virual Reality poświęconych wybitnym postaciom II RP. O produkcji rozmawialiśmy z Wojciechem Kirejczykiem - zastępcą dyrektora Biura Programu "Niepodległa" oraz z Anną Bińkowską z Biura Programu "Niepodległa".

Co to jest VR?

Wojciech Kirejczyk powiedział, że wirtualna rzeczywistość jest naturalnym narzędziem do pokazywania historii. - To technologia pozwalająca odbiorcy poczuć te wydarzenia na własnej skórze. Zakładając gogle, możemy się w nie całkowicie zanurzyć, przenieść się do tej fabuły, którą zaproponowali twórcy - podkreślił. - Nasze biuro organizuje pokazy tych filmów, w przyszłym roku w trasę po Polsce wyruszy Wirtualny Teatr Historii, odwiedzimy 40 miejscowości - dodał.

Anna Bińkowska mówiła, że "Niepodległa w kadrze" to projekt mający przedstawić odrodzoną Polskę poprzez różne dziedziny życia, takie jak nauka, technika, sztuka i sport. - Najpierw zajęliśmy się sportem i kulturą, obok Aleksandra Żabczyńskiego bohaterką drugiego filmu jest Jadwiga Jędrzejowska, jedna z najwspanialszych tenisistek w polskiej historii. W przyszłym roku chcemy zrealizować kolejne dwa filmy poświęcone nauce i technice - zapowiedziała.

Posłuchaj
14:52 2021_12_17 16_34_32_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Wojciech Kirejczyk i Anna Bińkowska z Biura Programu "Niepodległa" o Aleksandrze Żabczyńskim (Wybieram Dwójkę)

 

Oficjalny zwiastun:

[YouTube Niepodległa]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Wojciech Kirejczyk (zastępca dyrektora Biura Programu "Niepodległa"), Anna Bińkowska (Biuro Programu "Niepodległa")

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 16.35

mo


Czytaj także

"Cichy Memoriał". Arkadiusz Andrejkow: interesują mnie mikrohistorie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 19:15
- Każda realizacja, każdy mural, "deskal" powstaje na podstawie archiwalnej fotografii rodzinnej, którą udostępnia mi gospodarz, dana rodzina, na której gospodarstwie powstaje realizacja. Zawsze są to prywatne zbiory, osoby, które nie były nigdy upamiętnione na żadnych pomnikach ani tablicach - mówił w Dwójce Arkadiusz Andrejkow, twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

95-letni Jacek Bocheński: książka "Ujście" kończy moją działalność

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 12:00
- Kończę swoją zawodową działalność literacką, przechodzę może jeszcze na amatorską. Najważniejszy powód jest taki, że świat się zmienił. Młodsi czytelnicy są wychowani na kulturze popularnej, a ja się na tym nie znam - mówił w Dwójce pisarz Jacek Bocheński.
rozwiń zwiń