Bassem Akiki: Mykietyn jest genialny

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 18:00
- Z jednej strony to jest matematyka, ale z drugiej Mykietyn budzi wiele emocji, a jeśli mówimy o metafizyce, to jest tam trzeci, czwarty i kolejny wymiar. Ta muzyka wszystko pokazuje - gościem "Wybieram Dwójkę" był Bassem Akiki, dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej, z którym rozmawialiśmy o najnowszym albumie NFM Filharmonii Wrocławskiej, poświęconym twórczości Pawła Mykietyna.
Bassem Akiki
Bassem AkikiFoto: PR/Wojciech Kusiński
  • Zespół NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyr. Bassema Akikiego wydał album poświęcony twórczości Pawła Mykietyna
  • W muzyce Pawła Mykietyna widoczne są koncepcje matematyczne 
  • II Koncert na wiolonczelę Mykietyna został napisany dla wiolonczelisty Marcina Zdunika

Drugi album NFM Filharmonii Wrocławskiej został poświęcony twórczości Pawła Mykietyna. Na płycie znalazły się zarejestrowane wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem pod dyrekcją Bassema Akikiego i Benjamina Shwartza dzieła: II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną oraz Hommage à Oskar Dawicki. Nagrania dokonano w doskonałej akustycznie Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki.

Matematyka w nutach i emocjach

Dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej najpierw poznał kompozycje Pawła Mykietyna, a dopiero potem samego twórcę. - Byłem zachwycony - nie krył. - To były "Krzyki", wykonanie w Krakowie na Festiwalu Muzyki Polskiej. Zafascynowała mnie matematyka, którą Paweł stosuje w utworach. Szczególnie że ja też mam umysł ścisły i bardzo lubię matematykę, to moje hobby.

Kompozycja dla osoby, nie dla instrumentu

W zwyczaju kompozytorów jest pisanie utworów dla konkretnych muzyków. - II Koncert na wiolonczelę był napisany dla Marcina Zdunika i miał on tu dużo do powiedzenia - zaznaczył dyrygent. - Pisze się nie dla instrumentu, tylko dla osoby. Wówczas muzyka ma zupełnie inny sens.

Czytaj także:

Filozofia w partyturach

Nasz gość poza wykształceniem muzycznym studiował także filozofię na Uniwersytecie Libańskim, a to niezwykle przydaje mu się w rozumieniu muzyki współczesnej. - Już od późnego romantyzmu filozofia ma duże znaczenie - podkreślił. - Towarzyszy każdemu kompozytorowi i powinna towarzyszyć także dyrygentowi.


Posłuchaj
14:53 WYbieram Dwójkę Akiki 8 luty 2022 16_31_28.mp3 Bassem Akiki o drugim albumie NFM Filharmonii Wrocławskiej poświęconym twórczości Pawła Mykietyna (Wybieram Dwójkę) 

***

"Starałem się w tym utworze dokonać syntezy moich poszukiwań związanych z czasem w muzyce. Starałem się też oczywiście, żeby był komunikatywny. Zależało mi na tym, żeby w tę żelazną konstrukcję matematyczną wlać jakąś silną ludzką emocję" - powiedział o II Koncercie Paweł Mykietyn.

Hommage à Oskar Dawicki na orkiestrę symfoniczną jest drugim utworem Pawła Mykietyna tak dużych rozmiarów. Jak czytamy w opisie albumu, zawierającego wspomniany utwór: "Dzięki precyzyjnym wyliczeniom matematycznym eksploruje on dramaturgiczne możliwości wywoływania przez muzykę iluzji rozciągania bądź skracania czasu".

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Bassem Akiki (dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej)

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Anna Duczmal-Mróz: kultura łączy ludzi i łagodzi obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 17:30
- Świat muzyczny zmienia się dzięki takim osobowościom jak moja mama czy Marin Alsop. Kobiety są nie tylko utalentowane, ale potrafią również być matkami, działać społecznie. Ta organizacja pokazuje, jak ważne jest to, że kobiety sobie nawzajem pomagają, mają niesamowitą energię, pomysły na przyszłość oraz chęć współdziałania - mówiła na antenie Dwójki Anna Duczmal-Mróz, dyrygentka, laureatka nagrody Taki Alsop Conducting Fellowship.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr STUDIO od 50 lat kolekcjonerem sztuki

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 17:00
- Józef Szajna otrzymał misję stworzenia teatru w miejscu naznaczonym tradycyjnym programem. Chodziło o odnowienie wizerunku, on to zrobił z ogromnym zaangażowaniem, od razu zaproponował nie tylko teatr, ale również galerię. To była idea syntezy tego programu, sztuka jest częścią doświadczenia wizualnego, do którego również należy teatr - mówiła na antenie Dwójki Dorota Jarecka, kierownik Galerii Studio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie wznawia działalność

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 17:00
Odnowione i zrewitalizowane muzeum czeka na zwiedzających. Powrót placówki na rynek kultury inaugurują dwie wystawy: "Historia transportu – lądem, morzem i powietrzem" oraz "Historia komputerów. Liczy się!". O wystawach i planach muzeum opowiadał kurator Zasław Adamaszek.
rozwiń zwiń