Modernizm naszym antykiem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 20:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o książce "Modernizmy", zbiorze esejów o polskiej architekturze nowoczesnej w II Rzeczypospolitej.
Audio
  • Modernizm naszym antykiem (Wybieram Dwójkę)
  • Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy zaprasza ma cykl konferencji "Biografia Warszawy" (Wybieram Dwójkę)
  • Aleksandra Łapkiewicz rozmawia z kuratorkami wystawy "Nowe otwarcie" w Gdańsku (Wybieram Dwójkę)
  • Magdalena Warzecha i Jan Englert zapraszają w rozmowie z Beatą Nawrocką na sobotni spektakl "Duszyczki" (Wybieram Dwójkę)
Gmach Biblioteki Jagiellońskie wg projektu Wacława Krzyżanowskiego
Gmach Biblioteki Jagiellońskie wg projektu Wacława KrzyżanowskiegoFoto: Zygmunt Put / Wikimedia / CC

- Możemy mówić o trzecim już moderniźmie. Bo po raz kolejny odwołujemy się do przełomu, który dokonał się w sztuce i architekturze lat 20. i 30 XX wieku - podkreśla Andrzej Szczerski z wydawnictwa DodoEditor. - Taki punkt odniesienia okazuje się potrzebny szczególnie Polsce. Po to, by zrozumieć przmeiany, jakie dokonały się w naszym kraju przez ostatnie 20 lat - dodaje.

Pierwszy tom szeroko zakrojonego cyklu przedstawia zjawisko modernizmu w architekturze na terenie Małopolski, jako przykłady połączenia funkcjonalności z ponadczasowym pięknem podając... kolejki na Gubałówkę oraz Kasprowy Wierch. Kolejne opracowania (w planach jest kilkakanaście), dotyczące poszczególnych województw, również będą przełamywały tendencję do koncentracji wyłącznie na administracyjnych i kulturowych centrach.

- Chcemy pokazać architekturę modernistyczną jako część naszej codzienności, tak naturalną, że aż przestajemy zauważać jej obecność i zdawać sobie sprawę z jej wartości - podkreślił Szczerski. W rozmowie poprowadzonej przez Justynę Nowicką uczestniczyła też redaktor naczelna wydawnictwa DodoEditor, Zuzanna Łazarkiewicz.

W audycji "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy też o "Nowym otwarciu" w  Muzeum Narodowym w Gdańsku, cyklu konferencji "Biografia Warszawy" oraz o powrocie "Duszyczki" Jerzego Grzegorzewskiego na deski staołecznego Teatru Narodowego. Całość poprowadził Adam Suprynowicz.

4 grudnia (środa)

Czytaj także

Czy architektura ma tożsamość?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 10:00
– Żyjemy w czasach przesilenia, kryzysu wartości, kryzysu gospodarczego, a pytanie "kim jestem?" wydaje się być, jak najbardziej na czasie. To pytanie chcieliśmy przełożyć na architekturę: co jest jej podstawowym znacznikiem? – mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Malkowski o festiwalu architektonicznym "Westival. Sztuka architektury”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adolf Szyszko-Bohusz - projektant przedwojenej Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 18:15
– Jest jedną z najważniejszych postaci architektury polskiej XX wieku. Zbudował dużą część naszej tożsamości, zbiorowego postrzegania samych siebie – mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Michał Wiśniewski kurator wystawy "Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokół Starego Teatru Klaty - dyskusja czy awantura?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 19:00
Co się dzieje w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie? W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy ze stronami konfliktu związanego ze zmianami wprowadzanymi przez dyrektora Jana Klatę.
rozwiń zwiń