Nowe obrazy w kolekcji Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 17:30
- Tematem tych czterech obrazów są snopki siana. To dosyć częsty motyw w malarstwie, ale akurat Czapski mało malował tego rodzaju natury. Jest jeszcze bardzo świetny rysunek tuszem. W ogóle Czapski rysownik to jest temat na oddzielną rozmowę - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Kosińska, kuratorka wystawy "Czapski nabytki. Norwid w dziennikach" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Pawilon Józefa Czapskiego - Muzeum Narodowe w Krakowie
Pawilon Józefa Czapskiego - Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Shutterstock/Daniel Sztork

Symboliczna lokalizacja

Pawilon Józefa Czapskiego, będący częścią Muzeum Narodowego w Krakowie, powstał w 2016 roku dzięki staraniom wieloletniej dyrektor MNK Zofii Gołubiewowej oraz Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. – Stoi w miejscu legendarnym dla Krakowa, ponieważ niemalże na działce, na której znajduje się Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, czyli w prostej linii dziadka Józefa. Był to prześwietny kolekcjoner poloników, wyjątkowych zbiorów przede wszystkim numizmatów. Jest to najcenniejsza kolekcja polskich numizmatów na świecie - podkreślała Agnieszka Kosińska.

Nowe nabytki przekazał do Pawilonu Józefa Czapskiego Marek Szypulski. - Jest to kolekcjoner poloników i być może dla wielu polskich muzeów znany darczyńca. Nie jesteśmy jedynym beneficjentem, ale jedynym muzeum, które otrzymało od Marka Szypulskiego prześwietny dar mało znanych obrazów Czapskiego. Mało znanych, bo były w kolekcji prywatnej - tłumaczyła kierownik Pawilonu.

Prezentacja powiększonej kolekcji

Cztery obrazy i rysunek można oglądać w ramach wystawy "Czapski nabytki. Norwid w dziennikach". W sumie kolekcja krakowskiego muzeum liczy obecnie 27 obrazów olejnych, trzy akwaforty oraz 15 rysunków Józefa Czapskiego - intelektualisty, pisarza, malarza, współtwórcy paryskiej "Kultury".

Cyprian Kamil Norwid był - obok Simone Weil, Stanisława Brzozowskiego i Marcela Prousta - najważniejszym duchowym przewodnikiem Czapskiego. Poszukiwania w Archiwum Józefa i Marii Czapskich, również należącym do zbiorów MNK, pozwoliły opowiedzieć nieoczekiwaną historię nabytków (np. jeden z obrazów należał do Zbigniewa i Katarzyny Herbertów) oraz dopowiedzieć wątki warsztatu twórczego artysty (np. w jaki sposób powstały akwaforty, kto zainteresował malarza Norwidem) - to fragment opisu najnowszej wystawy w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Ekspozycja wystawy "Czapski nabytki. Norwid w dziennikach" potrwa do 18 czerwca br.

Posłuchaj
13:35 Wybieram Dwójkę kosińska 28.02.2023.mp3 Kuratorka Agnieszka Kosińska o wystawie "Czapski nabytki. Norwid w dziennikach" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Agnieszka Kosińska (kierownik Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie, kuratorka wystawy "Czapski nabytki. Norwid w dziennikach")

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 16.30

mo/pg

Czytaj także

Józef Czapski - minister spraw zagranicznych "Kultury" paryskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 18:00
- Świetny malarz, piszący doskonale. Mając jednocześnie bardzo dużo wdzięku, przez lata był takim naszym ministrem spraw zagranicznych. To była dla nas ogromna pomoc na tym odcinku, jego dobre stosunki z generałem de Gaullem, to wszystko nam pozwoliło spokojnie się rozwijać - tak o Józefie Czapskim mówił założyciel Instytutu Literackiego w Paryżu Jerzy Giedroyc, którego wypowiedź przywołujemy dzięki archiwom Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Czapski - gawędy o ludziach "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 18:55
- Był wspaniałym gawędziarzem i wspominkarzem, zawsze życzliwym wobec ludzi i wiele pamiętającym, czego dowodem jest cała seria wypowiedzi o osobach, mniej lub bardziej związanych z paryską "Kulturą" - mówił o Józefie Czapskim w audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń