Nowoczesna technologia weterynaryjna pozwala diagnozować stan zdrowia nie tylko u zwierząt

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego działa od kilku miesięcy Laboratorium Metabolomiki Weterynaryjnej. Bada się tam metabolity, czyli niskocząsteczkowe związki, produkowane przez komórki, zawarte na przykład we krwi.

2018-04-14, 14:08

Nowoczesna technologia weterynaryjna pozwala diagnozować stan zdrowia nie tylko u zwierząt
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego działa od kilku miesięcy Laboratorium Metabolomiki Weterynaryjnej, które pomaga w wykrywaniu chorób u ludzi i zwierząt.Foto: PIXABAY

Posłuchaj

Tomasz Motyl - kierownik Katedry Nauk Fizjologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim - na antenie radiowej Jedynki wyjaśniał czym zajmuje się działające od kilku miesięcy Laboratorium Metabolomiki Weterynaryjnej w SGGW.
+
Dodaj do playlisty

Stosowana jest technologia spektometrii masowej, która pozwala na diagnozowanie stanu zdrowia nie tylko zwierząt, ale też ludzi, wyjaśnia profesor Tomasz Motyl - kierownik Katedry Nauk Fizjologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim na antenie radiowej Jedynki.

Co można badać?

Jak powiedział ekspert - dzięki tej technologii można np. wykryć symptomy chorób układu krążenia, onkologicznych czy niewydolność różnych narządów - zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Tomasz Motyl dodał, że badania te mają przełożenie także na działania dydaktyczne i mogą z nich korzystać studenci oraz doktoranci. 

Laboratorium Metabolomiki Weterynaryjnej realizuje programy wspólnie z innymi jednostkami badawczymi. Jego budowa kosztowała około 5 mln złotych i została sfinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej