Protest Polski, Ukrainy, krajów bałtyckich i ekologów nie powstrzymał Nord Stream 2 - budowa rozpoczęta
Jak dowiedziało się Polskie Radio konsorcjum "Nord Stream 2" oficjalnie rozpoczęło dziś budowę gazociągu.
2018-05-15, 15:22
Posłuchaj
Rzecznik prasowy firmy Steffen Ebert poinformował nas, że w Zatoce Greifswaldzkiej rozpoczęto przygotowania do kładzenia rur gazociągu na dnie morza.
Rozpoczęto przygotowania do posadowienia rur na pod dnem morskim
─ Dzisiaj rozpoczęliśmy prace, które polegają na przygotowaniu gruntu do położenia rur - potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem Steffen Ebert.
Wcześniej dyrektor budowlany konsorcjum Georg Nowack poinformował, że w zatoce Greifswaldzkiej od dzisiaj pracuje pięć specjalistycznych pogłębiarek, których zadaniem jest przygotowanie podwójnego kanału rynnowego.
Prace są zgodne z zatwierdzonymi pozwoleniami na budowę
Georg Nowack zapewnił, że prace są prowadzone zgodnie z zatwierdzonym przez niemieckie urzędy pozwoleniem na budowę. Jednocześnie zarząd "Nord Stream 2" zwrócił się do wszystkich wodnych użytkowników wód zatoki Greifswaldzkiej, aby o ewentualnych utrudnieniach w żegludze na tym akwenie informowali się w urzędach morskich, posterunkach policji wodnej lub bezpośrednio w konsorcjum.
REKLAMA
Skarga ekologów nie wstrzymała rozpoczęcia prac
Nord Stream 2 rozpoczął budowę gazociągu mimo nierozpatrzonego przez Wyższy Sąd Administracyjny w Greifswaldzie wniosku niemieckich ekologów o natychmiastowe wstrzymanie budowy. Zgodnie z posiadanym zezwoleniem rosyjsko-niemieckie konsorcjum miało prawo rozpocząć budowę 15-go maja.
Przeciwko Nord Stream II protestuje Ukraina, Polska, kraje bałtyckie
Gazociąg ma biec równolegle do pierwszej nitki Nord Stream - omijać Polskę i kraje bałtyckie. Ma nim płynąć gaz z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego.
Przeciwko tej inwestycji wielokrotnie protestowały polskie władze. Jej powstanie krytykują też kraje bałtyckie i Ukraina. W ich ocenie, Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu regionu i Unii Europejskiej. Przeciwko gazociągowi protestowały też organizacje pozarządowe zajmujące się ekologią. Według nich, jego powstanie może zagrażać też środowisku naturalnemu.
Nord Stream II ma dostarczać dwoma gazociągami 55 mld sześć. gazu z Rosji do Niemiec
Nord Stream 2 ma mieć ponad 1200 kilometrów i dwie nitki. Rocznie połączeniem tym będzie można przesyłać maksymalnie 55 miliardów metrów sześciennych gazu. Zakłada się, że inwestycja będzie ukończona w 2019 roku.
REKLAMA
IAR, jk
REKLAMA