Od maja wypłata "trzynastek". Dostaną je bez wyjątku wszyscy seniorzy

W maju będą wypłacane 13-ste emerytury w jednakowej wysokości 1100 złotych brutto. Świadczenie trafi do wszystkich emerytów i rencistów - w sumie do 9 milionów 720 tysięcy osób.

2019-03-08, 07:55

Od maja wypłata "trzynastek". Dostaną je bez wyjątku wszyscy seniorzy
13 emerytura w kwocie 1100 złotych brutto będzie wypłacana z urzędu, bez wypełniania wniosków od 1 maja.Foto: shutterstock, And-One

Posłuchaj

Rząd zapowiada "trzynastki". Dostaną je wszyscy seniorzy (Karolina Mózgowiec/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że pieniądze dostaną także ci seniorzy, którzy dziś nie mają minimalnej emerytury. Takich osób w Polsce jest 218 tysięcy.

Nie trzeba będzie składać wniosku, by otrzymać jednorazowe świadczenie. Emerytura plus nie będzie też traktowana jako dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej i świadczeniach rodzinnych. Pieniądze nie będą podlegać egzekucji komorniczej - mówiła Elżbieta Rafalska.

Od "trzynastki" zostaną natomiast potrącone podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Świadczenie pobudzi konsumpcję, ale co z budżetem?

Koszt wypłaty 13 - stych emerytur wyniesie w tym roku 10 mld 700 mln zł. Nie obędzie się bez dotacji z budżetu państwa - zwrócił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Emerytura plus planowana jest też w kolejnych latach. Pytanie, czy kondycja budżetu na to pozwoli. Łukasz Kozłowski mówił, że w perspektywie bieżącego roku czy kolejnych lat środki, jeśli jest taka wola, się znajdą, choć może okazać się, że będziemy mieli większy deficyt. Można natomiast zastanawiać się - podkreślił ekspert - czy przy rosnącej liczbie emerytów i malejącej liczbie osób pracujących w perspektywie 10 lat utrzymanie tego rozwiązania będzie w granicach możliwości systemu.

Pieniądze, które trafią do kieszeni emerytów, w dużej mierze mogą być wydane na komsumpcję. Razem z 500 plus na pierwsze dziecko, będzie to dodatkowy element stymulujący gospodarkę, choć w krótkim okresie - uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Jej zdaniem najsilniej tego typu efekty odczujemy w drugiej połowie roku i w 2020 roku.

REKLAMA

- To mimo wszystko są jednak efekty krótkotrwałe. Wolałabym, żeby to były programy, które zapewniają długookresowy wzrost gospodarczy - zaznaczyła.

Projekt ustawy został wczoraj skierowany do konsultacji. Na początku kwietnia przepisy mają być przyjęte tak, by do wypłaty świadczeń przygotował się ZUS.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Karolina Mózgowiec, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej