Jacek Liziniewicz: na zamknięciu Turowa zyskaliby Niemcy i Czesi
- Postawiliśmy się niestety w sytuacji, gdy mamy bardzo mało atutów, a Czesi mają dużo do wygrania. Nieszczególnie też uspokaja perspektywa, o której mówi część komentatorów, że po wyborach wszystko się zmieni, Czesi po prostu ubijają interes na dążeniu do wyłączenia tej kopalni - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska).
2021-09-25, 22:15
W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Powiązany Artykuł
"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa
Jacek Liziniewicz przypomniał, że kopalnia węgla brunatnego w Turowie działa od niemal 120 lat. - Przez ten czas wykopano dziurę, która ma powierzchnię 2400 hektarów. Ostatnia koncesja, o którą jest spór, dotyczy 6 hektarów. Trudno wnioskować, aby to nagle doprowadziło, że wyschnie woda po czeskiej stronie granicy - zauważył.
- PGE kończy budowę ekranów, które mają zapobiec przenikaniu wód w kierunku wyrobiska. Zrobiliśmy bardzo dużo, żeby zminimalizować skutki działania kopalni. To konflikt bardziej polityczno-biznesowy niż realny, jeśli chodzi o wpływ na środowisko - zauważył komentator.
Jak dodał publicysta, tłem konfliktu może być sprawa zaskarżenia przez Polskę do TSUE gazociągu Opal, który biegnie wzdłuż granicy polsko-niemieckiej do Czech. - Zablokowaliśmy biznes, który miał polegać na tym, by to Niemcy i Czesi sprzedawali nam gaz - stwierdził.
REKLAMA
- Na zamknięciu Turów zyskaliby Niemcy i Czesi. Musielibyśmy jakoś pokryć brakujące 7 proc. rynku energii. Chętnych, by ją nam sprzedać, jest dużo, rynek nie znosi próżni - komentował Jacek Liziniewicz.
Czytaj także:
Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie w Turowie negatywnie wpływa na środowisko terenów leżących po czeskiej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia do momentu wydania orzeczenia.
* * *
Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Piotr Wąż
REKLAMA
Gość: Jacek Liziniewicz
Data emisji: 25.09.2021
Godzina emisji: 21.35
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA