Dlaczego inflacja przyspiesza? Soroczyński wskazuje powody wewnętrzne i zewnętrzne

- Na pewno mielibyśmy sporo niższą inflację, gdyby złoty był wyraźnie mocniejszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński. Jak zaznaczył główny ekonomista Krajowej Rady Gospodarczej, "przez cały 2020 i 2021 rok, nawet przez kawałek tego roku, chwalimy, że idzie nam lepiej niż głównym partnerom handlowym, tymczasem złoty jest wyraźnie słabszy niż w 2019 roku, a powinno być na odwrót".

2022-07-01, 21:59

Dlaczego inflacja przyspiesza? Soroczyński wskazuje powody wewnętrzne i zewnętrzne
Od tego, jak Polacy oceniają koniunkturę, zależą ich zachowania gospodarcze. A więc kupują więcej lub mniej towarów, oszczędzają lub nie, prowadzą ważne inwestycje lub się z nimi wstrzymują. Jednym słowem, decydują o konsumpcji . Foto: A_B_C/ Shutterstock

Inflacja przyspieszyła z 13,9 procent w maju do 15,6 procent w czerwcu, licząc rok do roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W opinii Polskiego Instytutu Ekonomicznego jesteśmy coraz bliżej szczytu wzrostu cen.

- Dobrze pamiętać, że mamy sporą dozę czynników zewnętrznych kształtujących inflację - przypomniał w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Rady Gospodarczej. - One są związane z tym, co się dzieje na rynku paliw, co się dzieje na rynku innych surowców, żywnościowym i na rynku różnych komponentów potrzebnych do produkcji. Ich jest mniej, niż byśmy chcieli, bo są zastoje, braki w wytwarzaniu - wskazał.

Czynniki proinflacyjne także w Polsce

W ocenie gościa "Północ-południe", "też mamy sporo rzeczy u nas", które kreują inflację. - To przede wszystkim kwestia tego, że coraz drożej prowadzi się działalność gospodarczą. Praca kosztuje znacznie więcej, podobnie dostosowanie się do przepisów. Ostatnio nie jesteśmy rozpieszczani, co chwilę musimy coś zmieniać w systemach księgowych, w organizacji pracy, rozliczaniu ludzi, co też kosztuje - wymienił.

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, "od kilku lat cały czas mamy postępujący wzrost fiskalizmu". - Kiedy myślimy o tym, co się dzieje z polityką budżetową, to widzimy to przede wszystkim przez pryzmat transferów, że ktoś dostał jakieś pieniądze, ale czasami nie dostrzegamy tego, że wszyscy, jeśli byśmy popatrzyli na sumę, coraz więcej tych danin płacimy. Nie tylko nominalnie, ale też w relacji do PKB. Jak coś takiego się dzieje, to rosną koszty wytwarzania, rosną też ceny towarów - wyjaśnił.

REKLAMA

Wycena złotego niższa niż w 2019

- Mamy jeszcze jeden kłopot, na pograniczu polityki rządu i NBP, czyli kurs. Na pewno mielibyśmy sporo niższą inflację, gdyby złoty był wyraźnie mocniejszy - zaznaczył. Dodał, że wycena jest słaba. - Przez cały 2020 i 2021 rok, a nawet przez kawałek tego roku, chwalimy się, że idzie nam lepiej niż głównym partnerom handlowym, a tymczasem złoty jest wyraźnie słabszy niż w 2019 roku, a powinno być na odwrót - zaznaczył Piotr Soroczyński.

Posłuchaj

Piotr Soroczyński o przyczynach wzrostu inflacji i przeceny złotego ("Północ-południe"/ PR24) 23:08
+
Dodaj do playlisty

W nagraniu więcej o tym, dlaczego złotówka traci. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także:

Radosław Fogiel gościem "Salonu politycznego Trójki" - zobacz nagranie video

***

REKLAMA

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Piotr Soroczyński (główny ekonomista Krajowej Rady Gospodarczej)

Data emisji: 01.07.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 21.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej