PKN Orlen dostarczy paliwo wodorowe dla MPK Poznań. Daniel Obajtek: jeden z największych kontraktów w Europie
Podpisaliśmy jedną z największych w Europie umów na dostawy niskoemisyjnego paliwa wodorowego. Wodór produkowany przez Grupę Orlen będzie zasilał autobusy miejskie w Poznaniu do 2038 r. - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
2022-09-02, 14:24
"Podpisaliśmy jedną z największych w Europie umów na dostawy niskoemisyjnego paliwa wodorowego. Wodór produkowany przez Grupę Orlen będzie zasilał autobusy miejskie w Poznaniu do 2038 r. Do końca dekady na strategiczny rozwój projektów wodorowych przeznaczymy łącznie 7,4 mld zł" - napisał w piątek na twitterze prezes Orlenu.
Nowa stacja wodorowa
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu poinformowało z kolei, że PKN Orlen wybuduje nową infrastrukturę do zasilania pojazdów wodorem, która będzie znajdować się na stacji koncernu nieopodal pętli tramwajowej Miłostowo.
"Obiekt będzie dostępny publicznie, oznacza to, że we wskazanym punkcie zatankują nie tylko autobusy MPK Poznań, ale też wszyscy użytkownicy pojazdów napędzanych paliwem wodorowym" - podano.
Poznański przewoźnik poinformował, że niebawem zamierza kupić co najmniej 15, a opcjonalnie do 25 autobusów wodorowych.
REKLAMA
Jak tłumaczy miasto Poznań, przetarg w tej sprawie został rozstrzygnięty - najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Solaris Bus & Coach, ale jak dotąd nie podpisano umowy na dostawy pojazdów. Według planów pierwsze autobusy wodorowe mają trafić do MPK w drugiej połowie 2023 r. Wówczas też PKN Orlen ma zacząć dostarczać wodór przewoźnikowi, zgodnie z podpisaną umową do połowy 2038 r.
Cytowany w komunikacie MPK Poznań prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że koncern konsekwentnie inwestuje w nowoczesną technologię wodorową, która w długiej perspektywie zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo i niezależność energetyczną.
"Wodór ma duży potencjał, szczególnie w transporcie publicznym. Chcemy go w pełni wykorzystać, dlatego do 2030 roku zbudujemy sieć ponad 100 stacji wodorowych, zlokalizowanych nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Słowacji. (...) Umowa podpisana z MPK w Poznaniu to kolejny ważny krok, który przybliża nas do osiągnięcia celu" - zaznaczył Obajtek.
Rzeczniczka prasowa MPK Poznań Agnieszka Smogulecka przekazała PAP, że wartość umowy podpisanej z Orlenem opiewa na ponad 101 mln zł, a ceny dostarczanego paliwa wodorowego będą aktualizowane w trakcie realizacji kontraktu.
REKLAMA
Stacja wodorowa w Krakowie
Pierwszą stację wodorową w Polsce PKN Orlen otworzył pod koniec czerwca w Krakowie. Paliwo pochodzi z hubu wodorowego w Trzebini.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wyjaśnił wtedy, że dzięki pierwszemu hubowi wodorowemu w Trzebini za pośrednictwem mobilnej stacji tankowania wodoru będą zasilane autobusy komunikacji miejskiej. Hub może produkować ok. 50 kg wodoru na godzinę. Prezes Orlenu dodał, że budowane są kolejne huby wodorowe. Następny ma powstać we Włocławku, będzie mógł produkować ok. 170 kg wodoru na godzinę, a docelowo 500 kg. Kolejny hub ma powstać w Płocku (600 kg wodoru na godzinę).
"Do końca tej dekady wybudujemy 10 hubów wodorowych zarówno w Polsce, jak i w regionie" - zapowiedział wtedy prezes.
Prezes Obajtek wskazał ponadto, że w ciągu 8 lat koncern zbuduje też ok. 100 stacji wodorowych. Pojawią się one na początku w Poznaniu, Katowicach, Pile i Włocławku.
REKLAMA
- PKN Orlen otwiera swoją pierwszą w Polsce stację wodorową. Znamy lokalizację
- Płock stawia na autobusu wodorowe. Miasto planuje duże zakupy
- "Wpisuje się w politykę wodorową rządu i UE". Powstała pierwsza Samorządowa Spółka Wodorowa
PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA