Prof. Liberadzki: UE sprawdza, jak sankcje nałożone na Rosję są przestrzegane
- Patrzymy - my, to znaczy Unia Europejska i państwa członkowskie - bardzo uważnie na to, w jaki sposób sankcje, które były nakładane, są przestrzegane. I również robi się swego rodzaju rejestr, kto najwięcej czego importuje różnymi kanałami z Rosji - czyli kto w jakim stopniu wspiera wciąż finansowo reżim panujący w Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Nowej Lewicy prof. Bogusław Liberadzki.
2023-02-08, 08:36
Od niedzieli 5 lutego w Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać kolejne sankcje na ropę i paliwa z Rosji dostarczane do Europy drogą morską. Aż do tego momentu Belgia była jednym z największych importerów rosyjskiego gazu i ropy, które następnie dystrybuowane były na cały kontynent.
Embargo UE na rosyjską ropę
W Polskim Radiu 24 o sankcjach UE wobec Rosji mówił europoseł Bogusław Liberadzki z Nowej Lewicy. Gość audycji podkreślił, że Unia Europejska próbuje ustalić, skąd dociera do Belgii część transportów, zwłaszcza że po 5 lutego możliwe jest przyjmowanie tylko tych transportowanych z Rosji drogą morską paliw płynnych, które załadowano je i wyekspediowano przed tym terminem.
- Dotrą, zostaną rozładowane i koniec. Patrzymy na to bardzo uważnie - my, to znaczy Unia Europejska i państwa członkowskie - na to, w jaki sposób sankcje, które były nakładane, są przestrzegane. I również robi się swego rodzaju rejestr, kto najwięcej czego importuje różnymi kanałami z Rosji - czyli kto w jakim stopniu wspiera wciąż finansowo reżim panujący w Rosji - wyjaśnił prof. Bogusław Liberadzki.
Co z sankcjami na diamenty z Rosji?
Europoseł Nowej Lewicy odniósł się także do sprawy importowanych z Rosji kamieni szlachetnych, które - chociaż Wspólnota pracuje już nad 10. pakietem sankcji - wciąż nie zostały objęte unijnym embargiem. Ten pakiet - zaznaczył Liberadzki - będzie prawdopodobnie omawiany na szczycie UE, który w czwartek rozpocznie się w Brukseli.
REKLAMA
- Parlament Europejski w tej sprawie wypowiadał się bardzo jednoznacznie. Żądamy zablokowania kopalin - wszelkiego rodzaju kopalin, w tym także "diamencików" - mówił europoseł, dodając, że europarlamentarzyści pytają Radę Europejską i Komisję Europejską, dlaczego to ograniczenie nadal nie zostało wprowadzone. - Póki co - podsumował - odpowiedzi nie ma.
W czwartek na szczycie UE pojawić się ma prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca ma także przemawiać w Parlamencie Europejskim. To druga wizyta zagraniczna Zełenskiego od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Dotąd prezydent Ukrainy był tylko w Waszyngtonie.
- Apel o wsparcie Ukrainy z zamrożonych aktywów Rosji. Inicjatywa Polski i państw bałtyckich w UE
- "Ukraina pancerną pięścią uderzy w osłabionych Rosjan i dokona kontrnatarcia". Ekspert dla Polskiego Radia
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Bogusław Liberadzki (Nowa Lewica)
Data emisji: 08.02.2023
Godzina emisji: 07.35
PR24/jmo/kor
REKLAMA