Ekspert PKO BP: jednocyfrowa inflacja w Polsce na koniec roku jest możliwa
- Jednocyfrowa inflacja jest możliwa w ostatnim kwartale i będzie to raczej bliżej 9 proc. W tym roku nie należy oczekiwać jednak recesji, a wzrost gospodarczy wyniesie 0,5-1 procent - powiedział Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP komentuje sytuację na rynku po decyzji RPP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)
2023-05-11, 16:59
- Dane gospodarcze napływające z Europy były ostatnio rozczarowujące, wiec ryzyk dla naszej gospodarki nie brakuje. Natomiast na rynku pracy sytuacja jest bardzo dobra - powiedział Adamiak.
Jego zdaniem ten rok nie jest jeszcze najlepszy ze względu na otoczenie gospodarcze, ale w kolejnym roku powinno być już dużo lepiej.
Unikniemy recezji
Prezes NBP Adam Glapiński podczas dzisiejszej konferencji powiedział, że następuje w polskiej gospodarce spowolnienie wzrostu, ale to się dzieje we wszystkich krajach. Według niego zbliżymy się do poziomu minimalnego i potem nastąpi odbicie wzrostu PKB w górę. W opinii prezesa NBP spowolnienie wzrostu PKB jest dobre dla zwalczania inflacji.
REKLAMA
NBP spodziewa się, że do końca roku inflacja spadnie do jednocyfrowego poziomu. Według prezesa do końca roku inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego. Z kolei wzrost płac nominalnych, przy malejącej inflacji, spowoduje, że płace realne będą rosły, a to z kolei oznacza dobre perspektywy na trwały wzrost PKB.
Według centralnej ścieżki marcowej projekcji NBP, inflacja CPI wyniesie 7,6 proc. w IV kw. 2023 r., 4,8 poc. w IV kw. 2024 r. i 3,1 proc. w IV kw. 2025 r.
REKLAMA
Decyzja RPP
RPP utrzymała wczoraj tj. 10 maja br. stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 6,75%. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku
Majowe posiedzenie było ósmym z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami analityków. Ekonomiści uważają, że jeśli dojdzie w tym roku do obniżek stóp, to nastąpi to dopiero w drugiej połowie roku.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR24/Justyna Golonko/mk
REKLAMA