Trwa modernizacja portu w Szczecinie. Będą mogły wpływać największe jednostki
Trwa modernizacja portu w Szczecinie. W ramach I etapu inwestycji rozbudowane zostanie nabrzeże Czeskie i Słowackie, a wybudowane Norweskie i Duńskie. Akweny portowe zostaną dostosowane do nowej głębokości 12,5 metra toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
2023-09-20, 09:00
Kanał Dębicki będzie poszerzony do szerokości 200 m. Dzięki inwestycji Port Szczecin przyjmie statki z ładunkiem nawet 50 tys. ton w ładowniach, przez co podwoi ilość obecnie obsługiwanych ładunków. To podniesie jego konkurencyjność na rynku portów bałtyckich. Koszt wszystkich prac to 343,1 mln zł, poinformowało ministerstwo infrastruktury.
- Pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin, zrealizowane w ostatnich latach przez Urząd Morski w Szczecinie, to milowy krok dla rozwoju Pomorza Zachodniego i całej Polski. Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście realizuje prace, które pozwolą w efektywny sposób wykorzystać tę miliardową inwestycję. Akweny portowe zostaną pogłębione, a nabrzeża zmodernizowane lub wybudowane od nowa wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Szczegóły inwestycji
Rozbudowane zostaną nabrzeża Czeskie i Słowackie wraz z infrastrukturą towarzyszącą (kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa, sieć elektryczna i teletechniczna oraz przebudowa toru kolejowego). Nabrzeża Czeskie i Słowackie w Porcie Szczecin są najintensywniej wykorzystywanymi nabrzeżami drobnicowymi.
Zakres inwestycji zapewni dostosowanie ich parametrów do obsługi największych statków, jakie mogą zawijać do portu w Szczecinie po modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. Wybudowane zostanie również nabrzeże Norweskie wraz z analogiczną infrastrukturą, stanowiące przedłużenie linii już istniejącego nabrzeża Fińskiego pełniącego funkcję terminala kontenerowego.
REKLAMA
Wykonawca umocni również brzeg w ramach prac przy I etapie budowy nabrzeża Duńskiego. Kanał Dębicki zostanie pogłębiony i poszerzony. Umocnione będzie również dno przed nabrzeżami Spółdzielczym, Czeskim i Fińskim, co zabezpieczy je przed ruchem śrub okrętowych statków, a na wyspie Ostrów Mieleński powstanie pole odkładu urobku wraz z budową osadnika, mnicha oraz kolektora zrzutowego. Przy nabrzeżu Czeskim nastąpi rozbiórka istniejącej rampy ro-ro.
Poprawi się bezpieczeństwo związane z ruchem dużych statków w Kanale Dębickim w wyniku jego poszerzenia i pogłębienia - do szerokości 200 m (obecnie 120 m) i do głębokości 12,5 m.
Prace są zaawansowane
Stan zaawansowania prac wynosi obecnie prawie 70 proc. Prace na nabrzeżach Czeskim i Słowackim podzielono na IV etapy. Ku końcowi zmierza modernizacja I etapu nabrzeża Czeskiego, gdzie wbito już w grunt wszystkie zaplanowane stalowe pale wzmacniające nabrzeże, zakończono prace żelbetowe oraz torowe. Z drugiej strony kanału powstaną dwa nowe nabrzeża: Norweskie i Duńskie o łącznej długości 1000 metrów. Wbito już całą ściankę szczelną na nabrzeżu Norweskim o długości 300 metrów oraz na nabrzeżu Duńskim (I etap) o długości blisko 780 metrów.
Czytaj także tvp.info: Polskie porty w ofensywie
REKLAMA
Tworzone jest też wielkie pole refulacyjne na wyspie Ostrów Mieleński w Szczecinie. To tam trafi większość urobku z pogłębienia Kanału Dębickiego do 12,5 metra - około 1 mln metrów sześciennych. Prace pogłębiarskie trwają. Aby zapewnić komunikację na Ostrów Mieleński specjalnie wybudowano most pontonowy oraz ułożono rurociąg o długości ok. 3 km do transportu urobku z robót czerpalnych.
Zobacz również w i.pl: Gdański port jest gotowy na nadchodzące wyzwania gospodarcze i celuje w 100 mln ton przeładunków jeszcze w tej dekadzie
Projekt "Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego" jest współfinansowany ze środków z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm NDI Sp. z o.o. oraz NDI SOPOT SA.
Czytamy także:
- Polskie porty morskie dynamicznie się zmieniają. Inwestycje zaplanowane na kilka następnych lat
- Terminal w Szczecinie może zostać sprzedany Białorusi? Gróbarczyk: PO chciała zablokować nowe przepisy
- Polskie porty pobiły w ubiegłym roku kolejny rekord. Znamy te dane
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA