Zbliża się Black Friday. Na co trzeba uważać?
Przed nami wzmożony okres zakupów. Już za parę dni długo oczekiwany przez wiele osób Black Friday. Warto w tym czasie dokładnie przyjrzeć się informacjom zawartym na metkach.
2023-11-23, 15:29
– Przed nami Black Friday, okazja do zakupów produktów w niższych cenach. Zachęcam do dokładnego przyglądania się aktualnym cenom i sprawdzania, czy na pewno są one niższe od poprzedniej. Pamiętajmy, że przepisy, które obowiązują już prawie od roku, wymagają, aby sprzedawcy wyraźnie informowali o najniższej cenie produktu z ostatnich 30 dni. To pomoże nam zorientować się, czy rzeczywiście trafiliśmy na prawdziwą promocję – zaznaczył minister Waldemar Buda.
Wyprzedaże z okazji Black Friday to okazja do zakupów w niższych cenach. Warto pamiętać, że niektóre obniżki mogą być tylko obniżkami z nazwy. Zdarza się tak, że cena jest obniżona, jednak nie do takiego poziomu jak przed promocją. Inna metoda manipulowania cenami to podwyższanie ich przed wyprzedażą, a następnie obniżanie.
Jeżeli chcemy sprawdzić, czy dana oferta jest okazją, można skorzystać ze specjalnych porównywarek cen, powinniśmy uważnie czytać informacje na metkach lub wywieszkach w sklepie stacjonarnym lub informacje przy opisie produktów w sklepach internetowych.
Przepisy
Od 1 stycznia 2023 r. można łatwiej porównać ceny towarów i usług. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii wprowadziło zasadę wyraźnego oznaczania cen towarów i usług. Wymaga ono m.in., aby obok aktualnej ceny umieść informacje o najniższej cenie towaru lub usługi obowiązującej w ciągu ostatnich 30 dni. To zapewnia lepszą informację dla konsumentów i łatwiejsze porównywanie cen w sklepach. Przepisy wymagają także, aby cena, cena jednostkowa lub informacja o obniżce była umieszczona na danym towarze, bezpośrednio przy nim lub w jego pobliżu, w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów.
Rozporządzenie obowiązuje razem z ustawą z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Oba rozwiązania wdrażają do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/2161.
Przedsiębiorcy, którzy chcą ogłosić promocję lub wyprzedaż, muszą pamiętać o poinformowaniu klienta o obniżce ceny w taki sposób, aby była ona zrozumiała i co ważne, dała możliwość porównania cen.
Obniżona cena powinna być wyróżniona: za pomocą innego koloru lub zwrotu: "promocja", "obniżka", "przecena".
- Kto nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego? Dziś poznamy decyzję premiera
- Rekompensaty z tytułu regulacji taryf. NBP szacuje je na 1,3 proc. PKB w 2023 roku
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA
REKLAMA