Marek Balt chce rozwoju sił europejskich. "Musimy przekonywać do większych nakładów na armie"
- W Unii Europejskiej mamy możliwość budowania komponentu wojskowego. W ocenie mojej i wielu posłów Parlamentu Europejskiego powinniśmy go rozwijać komplementarnie do NATO. W traktach UE istnieje zapis mówiący o natychmiastowej pomocy zaatakowanemu przez inny kraj członkowi tej wspólnoty - mówił w Polskim Radiu Marek Balt (Nowa Lewica), który dyskutował z Henrykiem Kiepurą (Polskie Stronnictwo Ludowe).
2024-02-13, 09:55
Na wtorek na godz. 13 prezydent zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej, aby z rządem przedyskutować realizację strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestię energetyki jądrowej oraz modernizację polskiej armii.
"Bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze"
Henryk Kiepura zaznaczył, że takie spotkanie jest potrzebne. - Ważna jest przede wszystkim modernizacja armii (…), mówił o tym także minister obrony Kosiak-Kamysz, odnosząc się do słów kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych (...). To temat numer jeden dzisiejszego posiedzenia, prezes Kosiniak-Kamysz zapowiada tu ponadpartyjne porozumienie. Obronność, bezpieczeństwo narodowe są najważniejsze - dodał.
"UE może współpracować na poziomie wojskowym komplementarnie do paktu NATO"
Marek Balt zwracał uwagę na słowa Donalda Trumpa, które jego zdaniem bardzo zaniepokoiły również polityków w Parlamencie Europejskim. - Do tego jest Putin, wypowiadający się o tym, że będzie bronił Rosji tam, gdzie według niego ona jest - a według niego "ruski mir" kończy się tam, gdzie stoi rosyjska armia. Te wypowiedzi muszą niepokoić - stwierdził.
- Musimy rozwijać naszą armię jako Polska, ale musimy też przekonywać inne kraje UE do tego, by wydawać więcej środków na wyposażenie swoich armii. UE może współpracować na poziomie wojskowym komplementarnie do paktu NATO, które też nie ma wspólnej armii, ale ma wspólne dowództwo i planowanie. Kraje UE mają też, podobnie jak NATO, komponent odstraszania nuklearnego, Francja posiada taką broń - przypominał europoseł.
REKLAMA
Posłuchaj
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu powiedział, że przed dziesięcioma dniami rozmawiał z prezydentem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie przekazał Andrzejowi Dudzie wstępny stan raportu dotyczący funkcjonowania polskiej armii i działań podjętych po przejęciu władzy przez obecną koalicję. "Będę uzupełniał tę informację" - zapewnił i dodał, że duża część posiedzenia Rady Gabinetowej będzie zapewne poświęcona sprawom bezpieczeństwa, bo polska racja stanu "skłania i zobowiązuje nas do działania na rzecz bezpieczeństwa naszych obywateli, naszych rodaków".
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadząca: Małgorzata Naukowicz
REKLAMA
Goście: Marek Balt i Henryk Kiepura
Data emisji: 13.02.2024
Godzina emisji: 8.35
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
REKLAMA