Berlin przeciwny wysyłaniu żołnierzy sił NATO na Ukrainę. Opozycja wspiera stanowisko kanclerza Scholza

Chadecy poparli zdecydowane stanowisko kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Opozycja również jest przeciwna wprowadzaniu wojsk NATO na Ukrainę. Więcej w relacji berlińskiego korespondenta Polskiego Radia Adama Górczewskiego.

2024-02-28, 11:12

Berlin przeciwny wysyłaniu żołnierzy sił NATO na Ukrainę. Opozycja wspiera stanowisko kanclerza Scholza
Niemieccy politycy są przeciwni wprowadzaniu wojsk NATO na Ukrainę. Foto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Przewodniczący grupy bawarskich chadeków Alexander Dobrindt przekazał, że zadaniem dla Europy, w tym Niemiec, jest zapewnienie stałego dopływu sprzętu militarnego i amunicji. W ten sposób można zapewnić Ukrainie możliwość odparcia armii Putina. - Wysyłanie żołnierzy nie jest w tej chwili żadną opcją - uzupełnił jeden z liderów CSU.

Różne opcje w grze

Inaczej do słów francuskiego prezydenta o możliwości wysłania wojsk podchodzi Wolfgang Ischinger. Wieloletni dyrektor Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa uważa, że Emmanuel Macron nie wykluczając ewentualnego wysłania wojsk NATO, wypowiedział się może brawurowo, ale nie jest błędem pozostawianie różnych opcji w grze.

W reakcji na agresję Rosji Niemcy podjęły jednak kroki wojskowe. Na Litwie ma stacjonować 5 tys. niemieckich żołnierzy. Minister obrony Boris Pistorius odwiedza dziś dwa poligony, gdzie szkoli się powstająca brygada.

Scholz przeciwny wysłaniu sił NATO na Ukrainę

Olaf Scholz zdecydowanie zareagował na zapowiedzi słowa francuskiego prezydenta, który nie wykluczył wysyłania sił NATO do wsparcia walczącej Ukrainy.

REKLAMA

Kanclerz Niemiec podkreślił, że wsparcie Niemiec dla Ukrainy nie osłabnie. - Berlin zgodził się z sojusznikami, że także w przyszłości będzie obowiązywać zasada, iż do Ukrainy żadnych jednostek, żadnych żołnierzy nie wysyłają kraje europejskie ani inne kraje NATO - stwierdził kanclerz.

Czytaj także:

IAR/Adam Górczewski/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej