Problemy chińskiej gospodarki. Władze mają rozwiązanie. Rozmowa z Michałem Boguszem
W ciągu dekady z chińskiego rynku może zniknąć nawet 300 milionów pracowników, wzrostu PKB Kraju Środka nie napędza już rynek nieruchomości, rozpada się też globalny system wolnego handlu, z którego Chiny korzystały latami. Przed Pekinem, zdaniem wielu, stoi więc najpoważniejsze wyzwanie od lat 90. ub. wieku. Odpowiedzią na chińskie problemy gospodarcze mają być inwestycje w nowe moce produkcyjne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz, ekspert OSW i autor bloga "Za wielkim murem".
2024-04-07, 14:43
Gość "Świata 24" wyjaśnił, że chodzi o kontynuowanie dotychczasowego modelu gospodarczego w którym dochody populacji rosną wolniej niż produktywność gospodarki i jej dochody, a różnicę państwo zabiera i inwestuje. - Wcześniej państwo inwestowało w projekty infrastrukturalne, jak koleje wysokiej prędkości, mosty, drogi i przekazywało część na inwestycje w sektor budownictwa mieszkaniowego, co napędzało gospodarkę - zauważył.
- Teraz partia zdecydowała, że nie będzie zmieniała modelu gospodarczego, tylko przekieruje te pieniądze w produkcję. Państwo będzie inwestowało w moce produkcyjne zwłaszcza w nowych technologiach, a nadwyżkę będzie starało się eksportować na świat. To są te "nowe moce produkcyjne", które mają pozwolić Chinom zyskać przewagę nad resztą świata, przegonić ją i zdominować gospodarczo i technologicznie w przyszłości - wskazał dr Michał Bogusz.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Chiny chcą przyspieszyć wzrost gospodarczy. W planach uwolnienie praw własności do ziemi na wsi
- Europejskie firmy uzależnione od chińskich części. Czy jest szansa na odwrócenie trendu?
- Chiny chcą przyciągnąć inwestorów. Zapowiedziały "równość" firm na rynku
***
Audycja: "Świat 24"
REKLAMA
Prowadzący: Marcin Pośpiech
Gość: dr Michał Bogusz (ekspert OSW, autor bloga "Za wielkim murem")
Data emisji: 7.04.2024
Godzina emisji: 13.44
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA